Reklama

Wiadomości

Przesłuchanie unijnego kandydata na komisarza ds. energii. Obajtek pytał o atom

Autor. Daniel Obajtek / Facebook

Dziś w Parlamencie Europejskim odbyło się przesłuchanie Dana Jørgensena, kandydata na nowego komisarza ds. energii i mieszkalnictwa w Unii Europejskiej. Nie dał się zaskoczyć pytaniom Daniela Objatka, który chciał poznać przyszłe losy energetyki jądrowej w Europie.

Reklama

Podczas dzisiejszego przesłuchania w Parlamencie Europejskim były prezes Orlenu, Daniel Obajtek, zapytał kandydata na komisarza ds. energii i mieszkalnictwa, Dana Jørgensena, o jego zmieniające się podejście do energii jądrowej. Przypomniał, że w 2022 roku Jørgensen publicznie stwierdził, iż zrobi wszystko, aby energetyka jądrowa nie była uznawana za zielone źródło energii. Ponadto był ciekaw, jakie perspektywy rysują się dla modułowych reaktorów jądrowych.

Jørgensen to były duński minister ds. klimatu. Przypomniał, że w 2022 roku, pełniąc tę funkcję, był przeciwnikiem atomu, a w Danii nie ma żadnych elektrowni jądrowych i raczej nie przewiduje ich budowy w przyszłości. Jak podkreślił, temat ten ukazuje różnorodność poglądów w Europie.

Czytaj też

Zwrócił uwagę, że unijny traktat wyraźnie stwierdza, iż to każdy kraj samodzielnie kształtuje swój miks energetyczny, co w pełni akceptuje. Podkreślił również, jak istotne jest, aby żaden kraj, w tym Dania, Austria czy Luksemburg, nie był zmuszony do przyjęcia energii jądrowej, podobnie jak nie powinien być zobowiązany do jej porzucenia. Jørgensen zaakcentował swoje zobowiązanie do pracy nad politykami ustalanymi przez Unię Europejską, niezależnie od swoich osobistych preferencji w tej kwestii. „To jeszcze zbyt wczesny etap, aby podać szczegóły, ale mogę zapewnić, że będę działał zgodnie z zaleceniami przewodniczącej von der Leyen zawartymi w moim liście misyjnym, aby intensywnie pracować nad tym celem” – oświadczył przed forum.

Reklama

Między politykami wywiązała się dyskusja. Obajtek wskazał na postępy, jakie odnotowano w Kanadzie, gdzie już rozpoczęto budowę SMR-ów. Zauważył, że Europa nie powinna utknąć w fazie analiz, lecz działać. Zwrócił uwagę na wyzwania, z jakimi borykają się europejskie firmy w uzyskiwaniu dostępu do kapitału, szczególnie w kontekście dynamicznego rozwoju gospodarek amerykańskiej i chińskiej. Pytając Jørgensena o jego stanowisko w tej kwestii na koniec zasugerował, że wprowadzenie możliwości odliczenia inwestycji zeroemisyjnych od kosztów systemu ETS mogłoby stanowić istotny impuls dla rozwoju europejskiej gospodarki.

Czytaj też

W odpowiedzi Jørgensen zapowiedział wprowadzenie planu czystych inwestycji, który przedstawi, jeśli zostanie zatwierdzony na stanowisku komisarza. Zaznaczył, że sektor energetyczny potrzebuje ogromnych inwestycji w odnawialne źródła energii, efektywność energetyczną, atom oraz rozwój infrastruktury, takiej jak sieci przesyłowe i łączność, a także w infrastrukturę dla wodoru i węgla. Jørgensen podkreślił, że plan ten powinien być kompleksowy i analityczny, aby nie faworyzować jednego sektora kosztem innych, dlatego zamierzają zaprezentować jednolity plan, który obejmie wszystkie te kwestie.

Przesłuchania kandydatów na komisarzy, nominowanych przez Ursulę von der Leyen, odbywają się w dniach od 4 do 12 listopada. Dokładny harmonogram można znaleźć na stronie PE: https://elections.europa.eu/european-commission/pl/programme/

Reklama

Komentarze

    Reklama