Wiadomości
Prezes Synthosu o projekcie SMR: nie wykluczam, że Orlen może się wycofać
Zbigniew Warmuz, prezes Synthosu, w rozmowie z portalem ISB News stwierdził, że w spółce jest brany pod uwagę scenariusz, w którym Orlen wycofuje się z projektu małych reaktorów jądrowych. Do prac nad wdrożeniem SMR w Polsce Synthos powołał z Orlenem wspólną spółkę – Orlen Synthos Green Energy.
– Nie wykluczam, że Orlen może się wycofać, choć oczywiście dobrze jest mieć takiego partnera, bo Orlen to wielka organizacja o olbrzymich możliwościach, ale na początku SMR-y to był projekt Synthosu. Dlatego nie ma zagrożenia dla jego realizacji – powiedział w rozmowie z ISB News prezes Synthosu Zbigniew Warmuz.
Wypowiedź prezesa Synthosu, a więc firmy, która jako pierwsza w Polsce postawiła na małe reaktory modułowe (chce korzystać z modelu BWRX-300 od GE Hitachi Nuclear Energy), to pierwszy tego typu sygnał o możliwym rozstaniu współpracujących ze sobą podmiotów.
Czarne chmury nad OSGE
O Orlen Synthos Green Energy od grudnia 2023 r. jest głośno tylko z jednego powodu – wciąż niewyjaśniona pozostaje sprawa negatywnej opinii od ABW, którą wydano wspólnemu projektowi Synthosu i Orlenu w zakresie SMR. Pomimo uwag Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, projektom OSGE wydano tzw. decyzje zasadnicze. Choć opinia służb nie jest wiążąca (nie mogą zablokować w żaden sposób wydania decyzji zasadniczej), to nowa władza zainteresowała się sprawą i zapowiada od kilku miesięcy, że przedstawi opinii publicznej nowe informacje.
Z kolei w niedawnym wywiadzie z Energetyką24, prezes OSGE, Rafał Kasprów przekonywał, że negatywna opinia ABW była podyktowana względami politycznymi. Zasugerował, że ówczesny szef służb, Mariusz Kamiński, chciał w ten sposób uderzyć w prezesa Orlenu Daniela Obajtka. Cały wywiad do przeczytania: Kamiński, Wąsik i gra SMR-ami o wpływy w PiS. Szef OSGE oskarża służby o manipulację.
Czytaj też
OSGE ma w planach wybudowanie w Polsce od kilku do kilkunastu małych modułowych reaktorów jądrowych BWRX-300. W kwietniu 2023 r. wskazano pierwsze, potencjalne lokalizacje SMR, to m.in. Stawy Monowskie koło Oświęcimia (niedaleko znajdują się zakłady Synthosu), Stalową Wolę czy Ostrołękę.
Ewentualne rozstanie Synthosu i Orlenu miałoby konsekwencje dla obydwu stron. Synthos straciłby silnego partnera, z ogromnymi możliwościami finansowymi. Orlen musiałby natomiast szukać nowego partnera przy rozwoju SMR – pod warunkiem, że nowe władze spółki będą w ogóle zainteresowane małymi reaktorami jądrowymi.