Reklama

Wiadomości

Poparcie społeczne dla atomu wciąż wysokie. Także wśród mieszkańców gminy Choczewo

Poglądowa wizualizacja pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce
Poglądowa wizualizacja pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce
Autor. Polskie Elektrownie Jądrowe

Ponad 2/3 najbliższych „sąsiadów” pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popiera inwestycję w swojej okolicy. Na poziomie kraju ¾ Polaków nie ma nic przeciwko budowie elektrowni w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. 

Mieszkańcy gminy Choczewo popierają budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w swoim sąsiedztwie – głosi komunikat prasowy spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ). W samej gminie jest to 66 proc., a w okolicznych powiatach – wejherowskim, puckim i lęborskim – 67 proc.  

Wyniki badania „Postawy wobec energetyki jądrowej 2023” przeprowadzonego przez  firmę PBS wskazują, że informacje na temat inwestycji są szeroko rozpowszechnione w regionie. 81 proc. ankietowanych z gminy Choczewo sądzi, że energetyka jądrowa zapewni dostęp do tańszej energii elektrycznej. Pozytywnie oceniają też efekty społecznej odpowiedzialności biznesu PEJ. Prawie 90 proc. badanych uważa, że Program Wsparcia Inicjatyw Społecznych jest ważny dla ich regionu. 

Powyższe dane są szczególnie istotne w kontekście wydarzeń 2023 r.: uzyskano decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach i o ustaleniu lokalizacji inwestycji oraz zintensyfikowano współpracę z amerykańskim konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Poparcie społeczne dla tego rodzaju inwestycji jest niezwykle ważne, a PEJ od ponad 10 lat prowadzi działania komunikacyjne w regionie, który wskazywano jako preferowany pod budowę. 

Reklama

Jak wygląda ta sprawa w opinii pozostałych mieszkańców Polski? Zgodnie z wynikami sondażu Ministerstwa Klimatu i Środowiska z 2023 r. prawie 90 proc. badanych popiera pomysł, by w kraju powstały bloki jądrowe. Sprzeciwia się tylko nieco ponad 7 proc. To najwyższe poparcie w historii – jeszcze rok wcześniej, w 2022 r., wyglądało to nieco inaczej – „za” było 86 proc., a „przeciw” 10 proc. Zaledwie w 2020 r. około 40 proc. Polaków nie chciało budowy elektrowni jądrowych, a poparcie wyraziło tylko 46 proc. Teraz ponad ¾ mieszkańców kraju nie ma nic przeciwko lokalizacji inwestycji w bezpośredniej okolicy swojego miejsca zamieszkania.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama