Reklama

Wiadomości

Najwyższe poparcie dla atomu w historii. Polacy za elektrownią, a NIMBY w odwrocie

Poglądowa wizualizacja pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce
Poglądowa wizualizacja pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce
Autor. Polskie Elektrownie Jądrowe

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podzieliło się wynikami sondażu poparcia dla budowy elektrowni jądrowej w kraju. Coroczna ankieta wykazała, że niemal 90 proc. badanych popiera pomysł, by w kraju powstały bloki jądrowe. Duży jest także odsetek osób, które nie miałyby problemu, by elektrownia powstała niedaleko ich miejsca zamieszkania.

Reklama

MKiŚ, jak co roku, opublikowało wyniki ogólnopolskiego badania przeprowadzonego przez firmę DANAE w listopadzie. Resort powtarza je w tym samym czasie od kilku lat, dzięki czemu jak na dłoni widać zmieniające się nastroje społeczne w odniesieniu do energetyki jądrowej. W tym roku w Departamencie Energii Jądrowej w MKiŚ mogły strzelać korki od szampana – nigdy dotąd poparcie dla atomu nie było w Polsce tak wysokie.

Reklama

89,9 proc. ankietowanych opowiedziało się za budową elektrowni jądrowej w Polsce, a innego zdania jest zaledwie 7,2 proc. Pozostali badani udzielili odpowiedzi „nie wiem”. W analogicznym sondażu z 2022 roku „za” budową było 86 proc. ankietowanych, a „przeciw” – 10 proc. Poniżej zestawienie wyników z ostatnich lat.

NIMBY? Nie w Polsce i nie w kwestii atomu

„Szczególnie ważne jest, że większość badanych (76,6 proc.) popiera zlokalizowanie elektrowni jądrowej w bezpośredniej okolicy swojego miejsca zamieszkania, a 20,9 proc. jest przeciwnego zdania. Liczba zwolenników budowy elektrowni jądrowej w swoim sąsiedztwie wzrosła o 5 proc. w porównaniu do roku poprzedniego” – opisuje MKiŚ.

Reklama

Malejący odsetek ankietowanych, wyrażających obiekcje co do zlokalizowania elektrowni w okolicy ich miejsca zamieszkania, to dobry prognostyk. Oznacza to, że w Polsce ubywa osób, których postawę określa się akronimem NIMBY (skrót z ang. „not in my back yard”, pol. „nie na moim podwórku”). Takie osoby nie zaprzeczają, że jakaś inwestycja (w tym przypadku: elektrownia jądrowa) jest potrzebna, ale oczekują, że nie powstanie w ich bliskim sąsiedztwie.

Czytaj też

Ankietowani doceniają też korzyści dla klimatu, jakie przynosi wykorzystanie elektrowni jądrowych do produkcji energii elektrycznej. Ponad 87 proc. z nich uważa, że takie siłownie są dobrym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi.

Zgodnie z dotychczasowym harmonogramem, pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce zostanie oddana do użytku w 2033 r. Jej budowa ma rozpocząć się w 2026 r. w gminie Choczewo na Pomorzu (lokalizacja znana jako Lubiatowo-Kopalino). Docelowo mają stanąć tam trzy bloki jądrowe z reaktorami AP1000 firmy Westinghouse, każdy o mocy 1250 MW brutto.

Reklama
Reklama

Komentarze