Polski reaktor jądrowy MARIA wznowi pracę

Jak podaje RMF FM powołując się na informatora z Ministerstwa Przemysłu, pierwszy polski reaktor jądrowy MARIA ma wznowić pracę na przełomie lipca i sierpnia bieżącego roku. Praca jednostki została przerwana 1 kwietnia 2025 r. i od tamtej pory czekała na ponowne uruchomienie.
Reaktor jądrowy jest wykorzystywany przede wszystkim w produkcji leków, stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych. MARIA przestała pracować po tym, jak wygasło jej zezwolenie na eksploatację.
Coraz bliżej ponownego uruchomienia
Jak podał w radiu RMF FM Dyrektor Departamentu Energetyki Jądrowej w Ministerstwie Przemysłu dr Paweł Gajda, na ten moment większość wymaganych dokumentów „jest gotowa”.
„Największe wątpliwości związane z przygotowaniem wniosku są rozwiane, najważniejsze problemy zostały rozwiązane. Narodowe Centrum Badań Jądrowych przedstawiło analizy, które zostały zaakceptowane przez Państwową Agencję Atomistyki. Trwają ostatnie ustalenia związane z treścią zezwolenia, uzgadnianiem ze służbami planów postępowania awaryjnego. Jesteśmy na ostatniej prostej i ten przełom lipca i sierpnia to będzie moment, gdy wydane powinno zostać zezwolenie” - powiedział dr Gajda na antenie RMF FM.
Informator z Ministerstwa Przemysłu przekonywał, że resort chce, aby reaktor wznowił pracę w ciągu dwóch, trzech tygodni.
Problemy z reaktorem MARIA zaczęły się na początku kwietnia bieżącego roku, wraz z zakończeniem licencji na jego działanie (30 marca 2025 r.), którą wydaje Państwowa Agencja Atomistyki (PAA). Początkowo mówiono o ponownym uruchomieniu jednostki 8 maja, jednak nie było to możliwe, ponieważ poprzednie władze Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) kłóciły się z dozorem jądrowym o kwestie wyznaczania tzw. stref bezpieczeństwa. Przepisy dotyczące ich wyznaczania zmieniły się cztery lata temu, jednak przez ten czas NCBJ nie dostosowało się do nowych wymagań, ponieważ nie stworzono nowych obliczeń dotyczących stref bezpieczeństwa ze względu na niemożność odtworzenia obliczeń jednego z pracowników.
Czytaj też
Główną rolą reaktora, działającego od 1974 r., jest wytwarzanie radioizotopów, wykorzystywanych do badań oraz produkcji leków. W czasie przerwy w działaniu MARII polscy pacjenci mieli zapewniony dostęp do medykamentów dzięki dostawom z zza granicy.