Reklama

Wiadomości

Polacy chcą atomu – tak wynika z nowego sondażu dla GDP i RMF FM

Autor. Canva

Poparcie dla energetyki jądrowej nie spada – Polacy oczekują kontynuacji projektu jądrowego przez nowy rząd.

Reklama

W sondażu United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej (GDP) i RMF FM respondenci odpowiadali na pytania dotyczące kontynuacji państwowych inwestycji przez nowy rząd. Spośród nich największym poparciem cieszy się budowa elektrowni jądrowych w Polsce – kontynuacji projektu oczekuje 85 proc. obywateli. W 2020 r. atom w Polsce popierało 62,5 proc. Polaków. 

Reklama

Zarówno Koalicja Obywatelska, jak i Trzecia Droga oraz Lewica, postulowały budowę elektrowni jądrowych. Inne zdanie miały jedynie pojedyncze osoby – np. Urszula Zielińska z partii Zielonych. „Musimy się dowiedzieć, na ile ona jest wiążąca i jakie kary grożą nam za jej zerwanie” – mówiła na temat umowy z Amerykanami.

Czytaj też

Natomiast Andrzej Domański z KO stwierdził, że: „deklarowaliśmy wielokrotnie, że chcemy przyspieszenia projektu jądrowego – mamy to zapisane w naszym programie. Zerwanie umowy oznaczałoby jego spowolnienie, a temu jesteśmy przeciwni. Oczywiście wszystkie umowy zawarte przez odchodzący rząd PiS będą analizowane pod kątem zgodności z prawem”.

Reklama

Czytaj też

Marcin Kierwiński z Koalicji Obywatelskiej, zapytany o kontynuację projektów infrastrukturalnych, powiedział dla GDP, że: „musimy zrobić dokładny audyt, ocenić, jakie są ekonomiczne i społeczne analizy tych projektów i jakie zyski i problemy projekty te generują. Ważne jest także, aby sprawdzić, na co w ramach tych projektów wydawane były pieniądze i co za to powstało”. 

Teoretycznie odejście od budowy wielkoskalowej energetyki jądrowej w Polsce jest jeszcze możliwe, ale na ten moment trudno o realną alternatywę. Technologie takie jak magazyny energii i małe reaktory jądrowe nie są jeszcze na tyle dojrzałe, by zapewnić odejście od paliw kopalnych w energetyce.

Reklama
Reklama

Komentarze