Reklama

Wiadomości

Zieloni chcą zerwania umowy na budowę elektrowni jądrowej? Co na to Tusk?

Urszula Zielińska
Urszula Zielińska
Autor. Facebook.com/Urszula Zielińska

„Musimy się dowiedzieć, na ile ona jest wiążąca i jakie kary grożą nam za jej zerwanie” – powiedziała nt. umowy na budowę elektrowni jądrowej na Pomorzu Urszula Zielińska, poseł Koalicji Obywatelskiej z Zielonych oraz kandydatka do Sejmu z Warszawy z 2. miejsca na listach KO.

Reklama

Zielińska była gościem w audycji Radia Zet. „Polskie plany energetyki jądrowej mają jedną wadę, one nie mają żadnego rachunku ekonomicznego, żadnego finansowania. Po prostu nie ma biznesplanu. W Koalicji Obywatelskiej mamy konsensus co do tego, że przez pierwsze 100 dni przygotujemy plan finansowania energetyki opartej na OZE i tego, czego nie zrobił polski rząd, czyli planu rozwoju energetyki jądrowej" – powiedziała. W rządowej strategii Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. jest rozdział poświęcony energii jądrowej wskazujący konkretne daty oraz planowaną moc zainstalowaną.

Reklama

Spytana o umowę, jaką spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała z konsorcjum Westinghouse-Bechtel odpowiedziała: „Musimy się dowiedzieć, na ile ona jest wiążąca i jakie kary grożą nam za jej zerwanie". „Musimy wszystko przejrzeć i wszystko wziąć pod uwagę" – dodała dopytywana, czy KO po ewentualnym przejęciu władzy zerwałaby umowę.

„Koalicja Obywatelska przygotuje plan rozwoju z finansowaniem energetyki jądrowej w pierwsze 100 dni. I ten plan pokaże nam, co dalej. Jako Zielona mówię, że model energetyki OZE jest o jakieś 700 mld tańszy niż z elektrownią jądrową" – przekonywała. Nie chciała jednoznacznie stwierdzić, że rozważane jest zerwanie podpisanej niedawno umowy, ale z jej słów można wyczytać, że z audytu wyniknie, że OZE jest znacznie tańsze, więc inwestyjce w energetykę jądrową nie będą miał sensu.

Reklama

Słowa Urszuli Zielińskiej stoją w sprzeczności z niedawno opublikowanym programem energetycznym Platformy Obywatelskiej.

W nowym programie energetycznym Koalicja Obywatelskiej rzeczywiście zawarty jest postulat dot. audytu polskiego programu energetyki jądrowej oraz projektu pierwszej EJ. KO chce również rozpocząć konsultacje w Komisji Europejskiej ws. finansowania budowy pierwszej siłowni. W tekście mamy także dalekosiężne plany kształcenia kadr dla sektora. Co więcej, największa partia opozycyjna widzi także miejsce dla małych reaktorów jądrowych (SMR) i nawet chce przyspieszenia ich wdrażania.

Suma summarum, z programu KO wynika chce wspierać atom, co stoi w sprzeczności z wypowiedzią poseł Zielińskiej.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Magellanski

    Chyba już zapomnieliśmy, że PO powołała do życia spółki mające budować elektrownie atomowe, które nie zrobiły nic w tej sprawie.... Oby po wyborach nie wrzucili jałowego biegu by zadowolić szkodników ekologicznych których fanatyzm doprowadził do katastrofy ekologicznej na świecie.

Reklama