Reklama

Wiadomości

PAD: w Davos będziemy dyskutować o atomie, dywersyfikacji i klimacie

prezydent duda
Autor. KPRP

Wśród tematów poruszanych na Forum Ekonomicznym w Davos prezydent Andrzej Duda wymienił m. in. kwestię energetyki jądrowej, dywersyfikacji dostaw energii i zmiany klimatu.

Reklama

Prezydent Duda - wraz z innymi przywódcami - wziął we wtorek rano udział w debacie pt. "In defence of Europe" w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. "Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie Europy, o obronie Europy, oczywiście w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę. A więc Ukraina zdominowała zasadniczo tę dyskusję" - podkreślił Andrzej Duda podczas późniejszego spotkania z dziennikarzami.

Reklama

Według prezydenta uczestnicy kilkudniowego forum w Davos na pewno będą dyskutowali o tym, "jak Ukrainę obronić, a potem jak Ukrainę odbudować". Jak mówił, to zadanie nie tylko dla Europy i sąsiadów Ukrainy, ale dla całego świata. Chodzi o to - wskazywał - by Ukraina "jak najszybciej wróciła na normalną drogę rozwoju, jak najszybciej po tej rosyjskiej agresji, tych straszliwych zniszczeniach, które Rosjanie powodują na Ukrainie swoimi bestialskimi bombardowaniami".

Jak jednocześnie zaznaczył, forum w Davos to wydarzenie ekonomiczne, więc z pewnością dyskusje będą dotyczyły również problemów gospodarczych Europy i świata. "Będzie się również dyskutowało o tym w aspekcie ochrony klimatu, tu też będą bardzo ważne tematy dla Polski, bo będą między innymi właśnie dyskusje o nowoczesnych rozwiązaniach energetycznych" - podkreślił.

Reklama

Czytaj też

Jak zaznaczył, wśród tematów znajdzie się m.in. kwestia elektrowni atomowych, nowoczesnych technologii, które także i w Polsce chcemy wdrażać. Andrzej Duda przypomniał, że Polska ma podpisane umowy na poziomie państwowym ze Stanami Zjednoczonymi, z amerykańskimi firmami na budowę elektrowni atomowych w Polsce. "Ale mamy także i prywatne w tym zakresie inicjatywy, oczywiście wspierane przez polskie władze" - zauważył, dodając, że ma na myśli porozumienia z firmami z Korei Południowej.

Według prezydenta, innym tematem forum w Davos będzie dywersyfikacja źródeł dostaw, "także w aspekcie rosyjskiego gazu". "W jaki sposób zrealizować sankcje, doprowadzić do tego, by móc nie korzystać z rosyjskich źródeł energetycznych. Choć oczywiście - to trzeba powiedzieć sobie jasno - jeśli Rosja na powrót stanie się normalnym państwem, nie agresorem, (...) będzie to możliwe" - powiedział.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama