Reklama

Wiadomości

OSGE potwierdza, że dostało negatywną opinię ABW. Seria zarzutów pod adresem Agencji

Fot. nuclear.gepower.com
Fot. nuclear.gepower.com

Oświadczenie Orlen Synthos Green Energy potwierdza wcześniejsze ustalenia mediów. ABW wydała negatywną opinię planom spółki w zakresie rozwoju SMR. OSGE w swoim stanowisku wywołuje do tablicy szefa ABW oraz polityków dotychczas odpowiedzialnych za nadzór nad służbami

Reklama

Orlen Synthos Green Energy (wspólna spółka Synthosu i Orlenu) wydała w czwartek oświadczenie, w którym reaguje na ostatnie wydarzenia. OSGE dopiero co otrzymała decyzję zasadniczą dla 6 lokalizacji, w których powstać mają małe reaktory modułowe (SMR). Jednak zaledwie dzień wcześniej Polityka.pl opisała, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego miała zastrzeżenia i wydała negatywną opinię spółce w ramach postępowania poprzedzającego wydanie decyzji zasadniczej.

Reklama

W serwisie X (daw. Twitter) OSGE zamieścił obszerny komentarz, w którym pośrednio potwierdza, że ABW miała uwagi i zakończyło się to negatywną opinią (wcześniej były to ustalenia mediów, a żadna ze stron nie zabierała głosu).

„Dlatego postępowanie ABW prowadzone przez panów Wacławka, Kamińskiego i Wąsika w sprawie jednej z opinii potrzebnych do wydania decyzji zasadniczej trudno określić inaczej niż jako niekompetentne i nieodpowiedzialne. W ciągu ponad 230 dni postępowania ABW ani razu nie spotkała się, ani z wnioskodawcą, czyli spółką OSGE, z dostawcą technologii, czyli amerykańskim GE-Hitachi, ani nie zapoznała się z danymi dotyczącymi wnioskowanych lokalizacji. Nie wiemy, na jakiej podstawie ABW wydała swoje opinie” – brzmi kluczowy fragment oświadczenia OSGE.

Reklama

Czytaj też

Gwoli wyjaśnienia: Krzysztof Wacławek to szef ABW i to on mógł wydać taką opinię. Pojawienie się w oświadczeniu Mariusza Kamińskiego (ministra koordynatora ds. służb specjalnych i szefa MSWiA do końca listopada) oraz jego zastępcy Macieja Wąsika wynika zapewne z faktu, że to oni sprawowali w ostatnich latach nadzór nad służbami.

„Od początku prowadzimy proces wdrażania technologii transparentnie, dlatego złożyliśmy wniosek o odtajnienie uzasadnienia i umożliwienie spółce dostępu do akt. Niestety nasze wnioski zostały odrzucone. Będziemy chcieli ich odtajnienia na drodze sądowej, tak aby każdy miał okazje zapoznać się z informacjami o podstawie, na jakiej ABW wydała swoja opinie” – pisze OSGE.

Orlen Synthos Green Energy pod koniec oświadczenia zarzuca ABW próbę wywierania wpływu na proces wydawania decyzji zasadniczej: „Jesteśmy przekonani, że nie są to powody ani merytoryczne, ani profesjonalne. Biorąc pod uwagę moment pojawienia się informacji oraz towarzyszącą jej akcję medialną, typową dla wielu innych sytuacji z udziałem obecnego kierownictwa ABW, uważamy, że działania te mają na celu wywarcie wpływu na Minister Klimatu i Środowiska i utrudnienie wydania decyzji zasadniczej przez MKiŚ”.

Reklama
Reklama

Komentarze