Reklama

Wiadomości

Onet nieoficjalnie: ABW inwigilowała Daniela Obajtka

Prezes Orlenu Daniel Obajtek
Prezes Orlenu Daniel Obajtek
Autor. Twitter.com/Daniel Obajtek

„Były prezes Orlenu Daniel Obajtek miał być przez kilka miesięcy inwigilowany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego” – pisze Onet, powołując się na własne, nieoficjalne ustalenia. Z publikacji wynika, że zainteresowanie służb było związane przede wszystkim z Orlen Synthos Green Energy, spółki od „małego atomu”.

Od ponad tygodnia przybywa doniesień o tym, że w trakcie rządów Zjednoczonej Prawicy nie ograniczano się jedynie do inwigilacji przeciwników politycznych, a m.in. system Pegasus miał być używany także wobec polityków Prawa i Sprawiedliwości. Pierwsza publikacja na ten temat pojawiła się w portalu Gazeta.pl, a później pojawiały się kolejne.

Teraz Onet opisał swoje nieoficjalne ustalenia, które mają wskazywać na to, że inwigilowany był także Daniel Obajtek, do niedawna prezes Orlenu, związany z Prawem i Sprawiedliwością (jest członkiem tej partii).

Reklama

Onet: Obajtek inwigilowany, sprawa dotyczyła OSGE

Źródła portalu zaznaczają, że zainteresowanie służb Obajtkiem miało związek z Orlen Synthos Green Energy, joint venture Orlenu i Synthosu należącego do Michała Sołowowa. OSGE planuje budować małe reaktory jądrowe (SMR), a żeby wykonać pierwsze kroki w realizacji tego celu, potrzebował tzw. decyzji zasadniczej. Choć OSGE takową otrzymał, to wybuchł skandal, ponieważ wyszło na jaw, że przeciwko wydaniu decyzji zasadniczej wystąpiła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Do sprawy wrócił podczas ostatniej Rady Gabinetowej premier Donald Tusk.

„Według źródeł Onetu agenci mieli interesować się spółką atomową Orlen Synthos Green Energy (OSGE), która odpowiada za realizację w Polsce inwestycji w mały reaktor jądrowy SMR. Nasi rozmówcy twierdzą, że część działań służb nie dotyczyła bezpośrednio szefa paliwowego giganta, a sam Obajtek miał pojawić się w sprawach, w których inwigilowano inne osoby m.in. za pomocą systemu Pegasus” – opisuje portal.

Z publikacji wynika, że zainteresowanie służb dotyczyło głównie sprawy małych reaktorów i trwało przez kilka miesięcy 2023 r. W tym samym roku OSGE starał się o uzyskanie decyzji zasadniczej, a ABW wydawała w tej sprawie opinię.

Reklama

Komentarze

    Reklama