Reklama

Wiadomości

MARIA powróciła do pracy. Reaktor badawczy znów produkuje radioizotopy

Autor. Narodowe Centrum Badań Jądrowych

Po wielomiesięcznej przerwie spowodowanej pracami remontowymi, reaktor badawczy MARIA powrócił do pracy. Jednostka może znów produkować długo oczekiwane radioizotopy.

Reklama

27 października, po przerwie remontowej, został ponownie uruchomiony reaktor badawczy MARIA, znajdujący się w podwarszawskim Świerku. Z tej okazji dyrektor NCBJ Krzysztof Kurek napisał list skierowany do wszystkich osób zaangażowanych w te skomplikowane prace modernizacyjne jednostki.

Reklama

„To największe od czasu uruchomienia reaktora w 1974 roku przedsięwzięcie modernizacyjne, niezbędne do uzyskania przedłużenia licencji w 2025 roku. Przedsięwzięcie ogromnie trudne i wymagające dużego zaangażowania przede wszystkim pracowników Departamentu Eksploatacji Obiektów Jądrowych, ale także pracowników z innych departamentów i działów. Reaktor został bezpiecznie uruchomiony i pracuje na pełnej mocy. Chciałbym bardzo gorąco podziękować wszystkim pracownikom zaangażowanym w ten proces, a przede wszystkim pracownikom reaktora” - napisał Krzysztof Kurek.

Czytaj też

W komunikacie NCBJ zamieszczonym na social mediach czytamy, że w ramach przeprowadzonych prac dokonano wymiany rozdzielnicy głównej, przeprowadzono modernizację sterowania oraz części układów pomiarowych. Prace modernizacyjne obejmowały także zbiorniki odpadowe, system pomiaru aerozoli wewnątrz budynku reaktora oraz chłodnię wentylatorową. Szczególnie wymagająca miała okazać się modernizacja rozdzielnicy oraz sterowania ze względu na konieczność zastąpienia instalacji łączącej stare urządzenia i systemy, przy jednoczesnym zachowaniu ich funkcjonalności. Przygotowania do tego zadania trwały kilka lat.

Reklama

W efekcie przeprowadzonych modernizacji, zaktualizowano układy progowe, wprowadzono nowoczesny system wizualizacji, wymieniono pulpity sterownicze oraz w pełni wdrożono wcześniej uruchomione układy. NCBJ podkreśla, że zamiana systemu energetycznego reaktora w połączeniu z równoczesnym przeprowadzeniem licznych  prac remontowych i modernizacyjnych stanowi wyjątkowe zjawisko o charakterze globalnym.

  • NCBJ
Reklama

Komentarze

    Reklama