Reklama

Wiadomości

Mały krok dla polskiego atomu. Elektrownia jądrowa z warunkami przyłączenia

Wizualizacja 1. elektrowni jądrowej w Polsce
Wizualizacja 1. elektrowni jądrowej w Polsce
Autor. Polskie Elektrownie Jądrowe / mat. prasowe

Z najnowszego wykazu Polskich Sieci Elektroenergetycznych wynika, że w grudniu 2023 r. wydano warunki przyłączenia do sieci dla planowanej elektrowni jądrowej. Kolejny etap to zawarcie umowy przyłączeniowej między PSE a Polskimi Elektrowniami Jądrowymi.

Reklama

Polskie Sieci Elektroenergetyczne co kwartał aktualizują wykaz podmiotów, które starają się o przyłączenie do Krajowej Sieci Przesyłowej (którą zarządzają właśnie PSE). Jak przekazano, 7 grudnia 2023 r. Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. otrzymały warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej.

Reklama

Miejscem przyłączenia dla elektrowni jądrowej stacja elektroenergetyczna, która powstanie „na obszarze Pomorza Gdańskiego”. Moc przyłączeniowa sięga 3720 MW. Kolejnym krokiem dla PEJ będzie uzyskanie umów przyłączeniowych dla projektu.

Czytaj też

W 2023 r. zapadały decyzje, głównie administracyjne, które pchnęły przedsięwzięcie naprzód. 26 października ubiegłego roku PEJ uzyskały tzw. decyzję lokalizacyjną dla elektrowni jądrowej, podpisano umowę na projektowanie elektrowni z konsorcjum Bechtel i Westinghouse. Na 2024 r. zaplanowano dalsze prace inżynieryjne na terenie przyszłej budowy.

Reklama

Zgodnie z założeniami polskiego rządu w gminie Choczewo (w lokalizacji znanej jako Lubiatowo-Kopalino) powstanie elektrownia jądrowa o łącznej mocy do 3750 MWe. Dostawcą technologii jest Westinghouse, który zapewni reaktory AP1000 o mocy 1250 MWe każdy. Docelowo elektrownia ma składać się z trzech bloków. Budowa pierwszego z nich ma rozpocząć się zgodnie z harmonogramem w 2026 roku, a oddanie go do użytku – w 2033 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama