Reklama

Wiadomości

Maciej Bando dla Reutera: trzeba przedłużyć wsparcie elektrowni węglowych, dopóki nie powstanie atom

Paulina Hennig-Kloska i Maciej Bando
Autor. MKiŚ / gov.pl/web/klimat

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Maciej Bando powiedział we wtorek w wywiadzie dla Reutera, że Polska będzie potrzebowała przedłużenia przepisów, które zezwalają na wsparcie elektrowni węglowych do 2028 r., ponieważ do czasu budowy pierwszej elektrowni jądrowej energia będzie nadal wytwarzania z węgla.

„Nie mam wątpliwości, że elektrownie węglowe będą potrzebne w systemie, dopóki nie zostaną naturalnie zastąpione przez elektrownie atomowe” – przyznał Bando, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Zwrócił uwagę, iż Polska powinna wykorzystać fakt, że inne duże kraje UE usiłują uzyskać zgodę na subsydiowanie innych źródeł energii, jak np. Niemcy w przypadku elektrowni gazowych.

„To jest moment, w którym jednocząc się, wszystkie zainteresowane strony mogą uzyskać przesunięcie tego terminu” – powiedział Bando.

Reklama

Reuters przypomina, że nowy rząd Polski dąży do przyspieszenia przejścia na energię o niższej emisji dwutlenku węgla, ale bloki węglowe dostarczają obecnie 60 proc. energii elektrycznej, a Warszawa planuje zbudować swoją pierwszą dużą elektrownię jądrową do 2033 roku.

Jak zaznacza agencja, Komisja Europejska nie odpowiedziała natychmiast na jej prośbę o komentarz.

Czytaj też

Bando podkreślił, że Polska nie będzie musiała rozbudowywać pływającego tankowca FSRU do regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego, który ma powstać w Gdańsku przed 2030 r., ze względu na niższy popyt na paliwo.

„Na podstawie analizy przygotowanej przez Gaz-System, badającej obecne i przyszłe zapotrzebowanie na gaz, nie widzimy potrzeby budowy lub instalacji drugiego bloku” – powiedział Bando.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama