Reklama

Londyn, Paryż i Berlin potępiają groźby Iranu wobec szefa MAEA

Rafael Grossi, dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA)
Rafael Grossi, dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA)
Autor. Twitter (X) / @rafaelmgrossi

Wielka Brytania, Francja i Niemcy potępiły w poniedziałek groźby wobec szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafaela Grossiego. Wezwały również władze w Teheranie do zapewnienia bezpieczeństwa personelu MAEA na terytorium kraju.

„Francja, Niemcy i Wielka Brytania potępiają groźby wobec dyrektora generalnego MAEA Rafaela Grossiego i ponownie wyrażają pełne poparcie dla Agencji i jej kierownictwa w wypełnianiu ich mandatu” - brzmi oświadczenie wydane przez ministerstwa spraw zagranicznych trzech europejskich państw.

Iran "nie rozumie" oczekiwań

„Wzywamy władze Iranu do powstrzymania się od podejmowania jakichkolwiek kroków (zmierzających do) zaprzestania współpracy z MAEA. Wzywamy Iran do natychmiastowego wznowienia pełnej współpracy zgodnie z jego prawnie wiążącymi zobowiązaniami i do podjęcia wszelkich niezbędnych kroków w celu zapewnienia bezpieczeństwa personelu MAEA” - stwierdziły resorty dyplomacji.

YouTube cover video

W poniedziałek rzecznik irańskiego MSZ Esmail Bagei oświadczył na konferencji prasowej, że Iran „nie rozumie” oczekiwań, iż zagwarantuje bezpieczeństwo inspektorom tuż po amerykańskim ataku na jego obiekty nuklearne.

Inspektorzy MAEA potwierdzili, że Iran wzbogacał uran do poziomu kilkunastokrotnie przekraczającego potrzeby cywilne. W początkach czerwca zarząd MAEA przegłosował oświadczenie, głoszące, że Iran złamał zobowiązania wynikające z traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT). Irańscy urzędnicy zasugerowali, że głosowanie pomogło utorować drogę atakom Izraela i USA.

Bagei powiedział, że ustawa zatwierdzona przez Radę Strażników nakłada na rząd obowiązek zawieszenia współpracy z organem ONZ nadzorującym programy jądrowe.

„Nie można oczekiwać, że Iran przyjmie zobowiązania wynikające z traktatu (NPT), skoro organ nadzorujący działalność nuklearną ONZ nie potępił ataków na irańskie obiekty nuklearne” – powiedział Bagei.

Czytaj też

Izrael, który alarmował, że Teheran jest bardzo blisko zbudowania bomby atomowej rozpoczął 12 czerwca ataki na irańskie cele militarne i nuklearne; Iran odpowiedział atakami z użyciem rakiet i dronów. Po trwających kilka dni izraelsko-irańskich ostrzałach, USA zbombardowały w nocy z 21 na 22 czerwca trzy irańskie obiekty jądrowe. Dwa dni później zaczęło obowiązywać ogłoszone przez USA zawieszenie broni między Izraelem a Iranem.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama