Reklama

Wiadomości

Kowalik: Korea naruszyła prawa własności intelektualnej Westinghouse

Autor. Canva

„Podtrzymujemy stanowisko, że Korea naruszyła prawa naszej własności intelektualnej” – powiedział Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse Electric Poland.

Reklama

Dziś w murach Politechniki Warszawskiej odbyło się podpisanie umowy ustalającej zasady współpracy między spółką Polskie Elektrownie Jądrowe a uczelnią wyższą. Porozumienie dotyczy edukacji i szkolenia przyszłych specjalistów dla polskiego sektora jądrowego. Wśród zaproszonych gości obecny był m.in. Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse Electric Poland, który w kuluarach pytany został o ostatnie doniesienia medialne dotyczące arbitrażu między Westinghouse a koreańskim KHNP.

Reklama

Kowalik omijał bezpośredni komentarz w tej sprawie. Powiedział, że nie wypowiada się na temat kwestii sądowych. Niemniej jednak na pytanie o ewentualne pokojowe zakończenie sprawy, stwierdził, że rozważane są różne opcje i możliwości rozwiązania sprawy.

Czytaj też

Dodatkowo, podkreślił, że kwestię tę przedstawiono opinii publicznej za pośrednictwem mediów, a jednocześnie zalecił gruntowną weryfikację zarówno treści przekazywanych informacji, jak i ich źródeł. Warto przypomnieć, że początkowo informację o arbitrażu podał The Korean Economic Daily", powołując się na doniesienia pochodzące z branży jądrowej oraz opinie ekspertów prawniczych zaznajomionych ze sprawą.

Reklama

Z kolei pytany o perspektywę zakończenia sporu, odparł, że nie przewidywałby ogłoszenia wyroku trybunału arbitrażowego przed końcem roku. Jak tłumaczy, każda taka sprawa wymaga czasu i musi być odpowiednio przygotowana, z uwzględnieniem wszelkich formalności.

„Obecnie istniejący konflikt stwarza sytuację, w której sposób jego rozstrzygnięcia pozostaje jeszcze nieuregulowany. Warto zrozumieć, że unikamy oceniania szans jednej strony nad drugą, aby nie zakłócać procesu prawnego tego sporu" – tłumaczy Mirosław Kowalik. „Podtrzymujemy stanowisko, że Korea naruszyła prawa naszej własności intelektualnej" – dodał.

Czytaj też

W tym kontekście, prezes zwrócił uwagę na ustalenia z kwietniowej wizyty prezydenta Republiki Korei Yoon Suk-Yeola w Waszyngtonie. W ramach wspólnego oświadczenia zapewniono, że Korea Południowa zobowiązała się do poszanowania pewnych aspektów dotyczących nienaruszalności określonych praw własności intelektualnej.

Reklama

Komentarze (1)

  1. AdSumus

    A co to nas obchodzi? Dogadujcie się z Koreańczykami. Ja tu widzę chęć przejęcia budowy elektrowni.

Reklama