Reklama

Koncern energetyczny ČEZ może sprzedać projekt jądrowy czeskiemu rządowi

Fot.: Jiří Sedláček; Wikimedia Commons
Fot.: Jiří Sedláček; Wikimedia Commons

Koncern energetyczny ČEZ może niedługo sprzedać projekt jądrowy czeskiemu rządowi. Zarząd poinformował, że może „nie być w stanie udźwignąć wymaganego zadłużenia”. Na taką operację pozwala umowa zawarta wcześniej z rządem.

Czeski koncern energetyczny ČEZ przygotowuje się do sprzedaży większościowego pakietu udziałów w swojej spółce-córce Elektrárna Dukovany II (EDU II) – donosi Bloomberg na podstawie informacji przekazanych przez osoby zaznajomione ze sprawą. Transakcja może zostać ogłoszona w ciągu najbliższych tygodni. Warunki nie są jeszcze znane.

Skąd taka decyzja?

EDU II, obecnie należąca w całości do grupy ČEZ, to spółka utworzona w celu uruchomienia dwóch nowych reaktorów od KHNP w starzejącej się już elektrowni jądrowej w Dukovanach. Pierwszy blok w tej lokalizacji uruchomiono w 1985 r.

YouTube cover video

W 2024 r. rząd Czech – jako większościowy udziałowiec ČEZ (70 proc. udziałów) – wybrał Korea Hydro & Nuclear Power Co. (KHNP) jako partnera do budowy reaktorów w Dukovanach. Mniejszościowi udziałowcy ČEZ wyrazili jednak obawy dotyczące przekroczenia budżetu tej inwestycji – co jest raczej typowe dla tego rodzaju projektów – i twierdzą, że może to odciągnąć fundusze od innych projektów spółki, tym samym zmniejszając ich zyski. Gdy tylko wśród inwestorów pojawiły się plotki, że ČEZ może sprzedać EDU II, ceny akcji czeskiego giganta poszły w górę o 20 proc.

Rzecznik ČEZ Ladislav Kříž odmówił Bloombergowi szczegółowego komentarza. Przekazał jedynie, że „model finansowania projektu zostanie ogłoszony w momencie podpisania umów z KHNP”. Petra Vodstrčilová, rzeczniczka Ministerstwa Finansów Czech, również odmówiła komentarza.

Reklama

Wsparcie dla projektu

30 kwietnia 2024 r. Komisja Europejska poinformowała, że akceptuje czeski model wsparcia dla projektu jądrowego. Dialog z Komisją trwał dwa lata. Rząd Czech zobowiązał się do udzielenia państwowej, subsydiowanej pożyczki, na pokrycie niektórych kosztów, np. związanych z budową, by ograniczyć ryzyko dla ČEZ. Ma również kupować energię elektryczną z nowych bloków wformule „zbliżonej” do kontraktu różnicowego (CfD, contract for difference), by zagwarantować elektrowni stałe zyski przez 40 lat (a nie przez 60, jak początkowo sugerował czeski rząd).

Czeski rząd dał również ČEZ prawo do sprzedaży projektu jądrowego państwu w razie potrzeby, przy jednoczesnym zachowaniu pewnego nadzoru nad budową i eksploatacją, ponieważ spółka jest obecnie jedynym operatorem elektrowni jądrowych w kraju. Jak poinformował Bloomberg, prawdopodobieństwo skorzystania przez ČEZ z tej opcji wzrosło ostatnio po tym, jak zarząd spółki stwierdził, że może nie udźwignąć wymaganego zadłużenia.

    Jeśli doszłoby do sprzedaży, rząd zrekompensowałby koncernowi dotychczasowe wydatki związane z przetargiem i rozwojem projektu – obecnie szacowane na około 200 mln USD.

    Reklama
    Reklama

    Komentarze

      Reklama