• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

Kanadyjski fundusz chce sprzedać Westinghouse’a, który ma budować polską elektrownię jądrową

Fot. Unsplash

Brookfield Business Partners, fundusz inwestycyjny z Kanady zamierza pozbyć się wszystkich udziałów w amerykańskiej spółce Westinghouse Electric Company. To właśnie ona jest najpoważniejszym z trzech kandydatów do budowy elektrowni jądrowej nad Wisłą.

Polski program jądrowy porusza się naprzód bardzo powoli, nie wiemy kto będzie partnerem przy inwestycji. Wciąż na stole są trzy oferty – francuskiego EDF, amerykańskiego Westinghouse'a oraz koreańskiego KHNP.

Z wypowiedzi polityków obozu rządzącego w Polsce wynika, że oferta amerykańska traktowana jest jako faworyt. Westinghouse to spółka mająca swoje korzenie w XIX w., założonej przez konkurenta Thomasa Edisona, George'a Westinghouse'a, który zatrudnił Nikolę Teslę po tym jak Edison go wyrzucił.

Flagowym produktem Westinghouse'a w obszarze energii jądrowej jest reaktor  AP 1000, który generuje energię w elektrowniach nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w Wielkiej Brytanii, Indiach, Chinach ale również w naszym regionie – w Bułgarii. Westinghouse zajmuje się branżą z różnych stron – produkuje także paliwo jądrowe oraz pracuje nad swoim modelem małych reaktorów (SMR) o mocy 225 MWe. Co ciekawe, firma poszła jeszcze dalej i eksperymentuje z reaktorami w naprawdę miniaturowej skali – eVinci Micro o mocy od 1 do 5 MW.

Sprzedaż spółki przez fundusz Brookfield nie jest niespodzianką. Publicznie taką opcję rozważano na początku 2021 r. Wojna na Ukrainie, ogromne zmiany związane z sankcjami na rosyjskie spółki energetyczne, w tym jądrowe, otworzyły przed Westinghousem nowe możliwości. Po wybuchu wojny spółka zawarła nowe kontrakty na dostawy paliwa jądrowego.  

Czytaj też

Czemu więc fundusz chce sprzedać Westinghouse'a? Spółka była tak rentowna, że Brookfield osiągnął już wszystko, co chciał - powiedzieli analitycy funduszu w maju. Stwierdzili, że nadszedł czas na nowe wyzwania. Fundusze inwestycyjne nie przywiązują się do spółek, których udziały posiadają. Jeśli cel zarobkowy zostaje spełniony, pozbywają się aktywów.

„Wielokrotnie zwiększyliśmy wartość naszej inwestycji w Westinghouse. Już wypłaciliśmy więcej niż zainwestowany kapitał dzięki regularnym dywidendom. Powiedziałbym, że nasze zadanie jest już w pewnym sensie wykonane" – podało źródło z Brookfield portalowi post-gazzette.com.

Zgodnie z publicznie dostępnymi danymi, Brookfield Business Partners wykazuje swoją inwestycję w Westinghouse na 405 milionów dolarów.

Brookfield Business Partners, oddział kanadyjskiej firmy Brookfield Asset Management, posiada 44% udziałów w Westinghouse. Pozostałe 56% należy do funduszy private equity zarządzanych przez Brookfield.

Komentarze