Reklama

Wiadomości

Japonia: mieszkańcy prefektury Fukushima mogą wracać do domów

Elektrownia Fukushima Dai-Ichi w 2007 roku,, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid3585220
Elektrownia Fukushima Dai-Ichi w 2007 roku,, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid3585220

Część mieszkańców miasta Futaba w prefekturze Fukushima, ewakuowanego w związku z katastrofą jądrową w 2011 roku, w sierpniu będzie mogła zacząć wracać do domów – podała we wtorek agencja Kyodo, cytując zapowiedź japońskiego rządu.

Reklama

Władze w Tokio ogłosiły, że 30 sierpnia zniesiony zostanie nakaz ewakuacji w części Futaby, obowiązujący tam z powodu wysokich wskaźników promieniowania. Obszar klasyfikowany był dotąd jako strefa rekonstrukcji i rewitalizacji.

Reklama

W czerwcu nakaz ewakuacji zniesiono już na dwóch innych takich obszarach: w częściach miast Okuma i Katsurao – przypomina Kyodo.

Najnowsza decyzja dotyczy obszaru w Futabie o powierzchni około 5,5 km kw. Wraz z inną częścią tego miasta, w której nakaz ewakuacji zniesiono w marcu 2020 roku, ludzie będą mogli teraz mieszkać na około 15 proc. obszaru Futaby. Pozostałe 85 proc. wciąż określane jest jako obszar, na który „trudno wrócić" z powodu promieniowania – podała japońska agencja.

Reklama

Czytaj też

Celem programu jest ponowne zasiedlenie Futaby. Zgodnie z planem władz miasta około 2030 roku ma tam mieszkać 2 tys. osób, co wciąż jednak stanowiłoby mniej niż 30 proc. liczby ludności sprzed katastrofy.

Trzy inne miasta, Tomioka, Namie i Iitate, prawdopodobnie ogłoszą podobne decyzje wiosną 2023 roku. Rząd wyraził nadzieję, że obszary, które nie zostały określone jako strefy odbudowy i rewitalizacji, będą mogły być ponownie zasiedlane w połowie dekady, ale nie podał konkretnego harmonogramu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama