Reklama

Wiadomości

EDF zaczyna pierwszą reakcję w reaktorze Flamanville 3. Opóźniona elektrownia zacznie działać

Autor. EDF / mat. prasowe

Électricité de France (EDF), należąca do skarbu państwa spółka energetyczna, ogłasza bliski koniec swoich bolączek związanych z budową reaktora w północno-zachodniej Francji.

Reklama

2 września 2024 r. EDF otrzymał pozwolenie francuskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Jądrowego na rozpoczęcie procesu dywergencji w reaktorze Flamanville 3. Oznacza to, że w urządzeniu zostanie po raz pierwszy zainicjowania pierwsza reakcja jądrowa.

Reklama
Reklama

Reaktor został załadowany paliwem już w maju 2023 r. i od tego czasu pracownicy elektrowni przeprowadzili liczne testy i przygotowali urządzenie do rozpoczęcia produkcji energii. Proces będzie polegać na zainicjowaniu reakcji przy niskiej mocy – po uzyskaniu stabilnej reakcji reaktor będzie początkowo pracować z mocą sięgającą 0,2 proc. mocy znamionowej. Następnie w elektrowni zostanie rozpoczęty program testów pozwalający na utrzymanie mocy na poziomie 25 proc. Dopiero po ich pomyślnym zakończeniu reaktor będzie mógł zostać podłączony do sieci. Cały proces uruchamiania reaktora potrwa więc kilka miesięcy. Zakończenie jest planowane przed początkiem tegorocznej zimy.

Budowa tej jednostki trwała od 2007 r., a jej zakończenie było planowane na 2012 r. W tym czasie EDF dotykały liczne problemy, przez co budowa opóźniła się kilkanaście lat. Flamaville korzysta z reaktora EPR, czyli francuskiej rodzimej technologii. Będzie to drugi tego typu reaktor w Europie – pierwszy powstał w Finlandii. Co ciekawe, dwa takie reaktory działają odpowiednio od 2018 i od 2019 r. w Chinach, które rozpoczęły budowę tych bloków kilka lat po Europie.

#READ[ articles: 1036276 | showThumbnails: true ]

Reklama

Komentarze

    Reklama