Reklama

Wiadomości

Francja: EDF obiecuje przywrócić wszystkie reaktory do pracy przed zimą

Siedziba EDF
Siedziba EDF w Paryżu
Autor. Fot. Wikimedia/Joe deSousa

Francuski państwowy gigant energetyczny EDF uruchomi tej zimy ponownie wszystkie swoje reaktory jądrowe w kraju, co może złagodzić kryzys energetyczny w Europie w szczycie sezonu grzewczego.

Reklama

Obecnie ponad połowa reaktorów EDF jest nieczynna z powodu konserwacji lub problemów technicznych.

Reklama

"EDF zobowiązał się do ponownego uruchomienia wszystkich swoich reaktorów na tę zimę" - powiedziała w piątek na konferencji prasowej poświęconej bezpieczeństwu energetycznemu francuska minister ds. transformacji energetycznej Agnès Pannier-Runacher.

Czytaj też

"EDF obsługuje łącznie 56 reaktorów we Francji, ale 32 z nich są obecnie albo w trakcie konserwacji, albo mają problemy techniczne. Co tydzień, począwszy od października, EDF będzie ponownie uruchamiać jeden reaktor" - dodała minister.

Reklama

W ostatnich miesiącach Francja doświadczyła przerw w pracy reaktorów jądrowych, co spowodowało spadek produkcji energii w elektrowniach jądrowych. Francuska energetyka jądrowa stanowi około 70% jej miksu energetycznego, a gdy jej reaktory są w pełni sprawne, jest eksporterem netto energii elektrycznej do innych krajów europejskich.

Jednak przedłużające się w tym roku prace konserwacyjne w kilku reaktorach jądrowych oznaczają mniejsze dostawy energii elektrycznej wytwarzanej w elektrowniach jądrowych zarówno dla Francji, jak i jej rynków eksportowych.

Co więcej, susza i upały tego lata przyczyniły się do problemów Francji z wytwarzaniem energii jądrowej w najgorszym możliwym momencie. W sytuacji, gdy Europa zmaga się z niskimi dostawami rosyjskiego gazu i zagrożeniem braku dostaw z Rosji, nierosyjskie źródła energii są ważniejsze niż kiedykolwiek.

W sierpniu ceny energii elektrycznej na rok następny we Francji wzrosły tylko w piątek aż o 13%, osiągając po raz pierwszy w historii poziom 1000 euro za megawatogodzinę. W ciągu ostatniego roku ceny energii we Francji wzrosły już dziesięciokrotnie.

Ceny energii w Europie biły rekordy w drugiej połowie sierpnia po tym jak 19 sierpnia rosyjski Gazprom zapowiedział, że wstrzyma wszystkie dostawy przez Nord Stream do Niemiec na trzy dni między 31 sierpnia a 2 września. Zapowiedź ta wywołała ponowne obawy, że po trzydniowej nieplanowanej konserwacji dostawy przez gazociąg mogą zostać jeszcze bardziej ograniczone lub całkowicie wstrzymane. Obawy były słuszne bo Gazprom nie wznowił dostaw 3 września jak pierwotnie planowano zasłaniając się "wyciekiem oleju" w jednej z turbin. Siemens Energy, producent turbin do gazociągu oświadczył , że wyciek nie jest powodem do wstrzymania ich prac i przepływu gazu.

Komentarze