Reklama

Wiadomości

Bankructwo EDF. Rząd zapowiedział nacjonalizację spółki

Fot. Wikipedia Common

Premier Francji Elisabeth Borne ogłosiła, że rząd zamierza w pełni znacjonalizować zadłużoną spółkę EDF. Ma to na celu zainicjowanie głównych projektów obiecanych przez Emmanuela Macrona, w szczególności odnowienie floty jądrowej.

Reklama

W trakcie przemówienia przed Zgromadzeniem Narodowym, Borne potwierdziła zamiar nacjonalizacji spółki. Do tej pory rządzący przekonywali, że taki ruch „jest niewykluczony", teraz przygotowują się do przejęcia największego producenta i dostawcy energii we Francji.

Reklama

„Decyzja rządu umożliwi EDF jak najszybsze wzmocnienie zdolności do realizacji ambitnych i niezbędnych projektów dla naszej przyszłości energetycznej" – zadeklarowała Borne. „Zapewni nam to rozwój OZE, ale również przyspieszy rozwój energetyki jądrowej, bo nie możemy zostać w tyle" – dodała.

Na przestrzeni kilkunastu lat spółka EDF zdążyła popaść w duże problemy finansowe. Firma energetyczna doświadczyła serii niepowodzeń, szczególnie przy budowie nowego modelu reaktora EPR zainstalowanego we Flamanville na północy kraju. Opóźnienie inwestycji o ponad dekadę przyczyniło się do czterokrotnego wzrostu jej kosztów.

Reklama

Czytaj też

Kolejnym problem spółki jest korozja, która dotknęła do tej pory 12 z 56 reaktorów. Zmusiło to do ograniczeń i obniżenia celów produkcyjnych. Rząd zapewnił, że reaktory zostaną odremontowane, jednak program konserwujący francuską flotę atomową został przerwany z powodu pandemii Covid-19.

Sytuacja finansowa EDF pogorszyła się również wraz z decyzją rządu, zmuszając spółkę do sprzedaży tańszej energii elektrycznej konkurentom, aby zmniejszyć rachunki za energię elektryczną dla gospodarstw domowych i małych przedsiębiorstw.

Państwo posiada już 84% kapitału spółki, w związku z tym koszt całkowitej nacjonalizacji wynosiłby między 5 a 6 mld euro. Jednak EDF ma długi, co w perspektywie długoterminowej zmusza państwo do kolejnych inwestycji w spółkę.

Warto dodać, że po ogłoszeniu decyzji o nacjonalizacji, kurs EDF wzrósł do blisko 9 euro.

  • EDF
Reklama

Komentarze

    Reklama