Reklama

Wiadomości

EDF ma nowego partnera przy projekcie modułowego reaktora w Polsce

Siedziba EDF
Siedziba EDF w Paryżu
Autor. Fot. Wikimedia/Joe deSousa

Polska firma Respect Energy - producent i sprzedawca energii z OZE - będzie partnerem francuskiego EDF przy rozwoju w Polsce projektów w oparciu o francuską technologię małego reaktora modułowego Nuward. Umowę o wyłącznej współpracy podpisano w piątek w Warszawie.

Reklama

Na mocy umowy Respect Energy i EDF rozpoczną wspólnie proces oceny określonych nowych potencjalnych lokalizacji i będą kontynuować prace nad uszczegółowieniem biznesplanów i finansowania przedsięwzięcia.

Reklama

Według Respect Energy współpraca z EDF - największym na świecie operatorem jądrowym – pozwoli zarówno wspierać transformację energetyczną w Polsce, jak i przyczyniać się do zaspokojenia zapotrzebowania na energię elektryczną z bezpiecznych źródeł i neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla.

Respect Energy będzie współinwestorem pierwszych projektów Nuward, a następnie współwłaścicielem - powiedział PAP prezes Respect Energy Sebastian Jabłoński. Jak dodał, termin planowanego oddania do użytku źródeł opartych o Nuward prawdopodobnie zostanie podany w ciągu roku.

Reklama

"Nigdzie się nam nie spieszy. Zrobimy to tak, żeby było efektywnie, bezpiecznie i jak już ruszy, to będzie działać przez 50 lat" - podkreślił Jabłoński. "Naszym celem nie jest, żeby to było szybciej niż inni, szybciej niż gdzie indziej, tylko najlepiej. Nie ma znaczenia, czy uruchomimy to o rok wcześniej czy później. Znaczenie ma tylko to, że je oddamy" - mówił prezes Respect Energy.

Czytaj też

Wyjaśniając taki a nie inny wybór partnera Jabłoński zaznaczył, że "proces zatwierdzania technologii w UE jest skomplikowany". "Uważamy, że EDF ma największe szanse przejść go z sukcesem" - podkreślił.

Jak mówił w piątek wiceprezes EDF Vakis Ramany, umowa to kolejny dowód na zaangażowanie francuskiego koncernu i wsparcie rządu Francji dla transformacji energetycznej Polski. Plan rozwoju technologii małych reaktorów modułowych SMR oznacza wzmocnienie wsparcia ze strony Francji dla polskiego łańcucha dostaw dla przemysłu jądrowego. Zarówno projekt dużego reaktora EPR, jak i Nuward to zaangażowanie długoterminowe i o charakterze europejskim - zaznaczył Ramany.

Z kolei prezes Respect Energy ocenił, iż EDF jest najbardziej doświadczoną firmą na świecie, jeśli chodzi o technologie jądrowe. Francuski koncern udowodnił, że jest w stanie budować i eksploatować elektrownie jądrowe - dodał.

Jak tłumaczył Jabłoński, Respect Energy zdecydowało, że będzie oferować tylko energię zeroemisyjną, dlatego zdecydowało się dołączyć atom do źródeł słonecznych czy wiatrowych. Wraz z wypieraniem z użycia ropy i gazu, będzie potrzeba coraz więcej zeroemisyjnej energii elektrycznej, a czas ukończenia budowy elektrowni jądrowych będzie odpowiedni, aby wsparły OZE w systemie energetycznym - wskazał.

Ambasador Francji Frederic Billet przypomniał, że francusko-polska współpraca w sektorze jądrowym trwa od wielu lat i ma na celu stworzenie w Polsce ekosystemu służącego rozwojowi polskiego programu jądrowego. "Umowa pokazuje, że nasze relacje nabierają rozpędu; pomaga budować klimat zaufania" - ocenił.

Billet przypomniał, że francuska oferta dla budowy w Polsce elektrowni jądrowej w oparciu o duże reaktory EPR jest nadal aktualna. "Ostatnie kontakty z polskimi władzami potwierdziły, że oferta jest rozpatrywana na najwyższym szczeblu, a EDF pozostaje w grze" - podkreślił ambasador. Dodał, że francuska propozycja to oferta europejska, w której wszystkie elementy pochodzą z Europy, a część mogłaby być produkowana w Polsce. "To spójny pakiet i część długoterminowego partnerstwa strategicznego między naszymi krajami (...). Francuska oferta pozwoli Polsce być niezależną i suwerenną w produkcji energii elektrycznej" - zaznaczył.

Czytaj też

W piątek EDF podpisał też umowy o współpracy w obszarze energetyki jądrowej z pięcioma innymi polskimi firmami. To projektant i producent zasilaczy awaryjnych APS Energia, producent wymienników ciepła Hexonic, producent pomp zanurzeniowych dla wyspy jądrowej Powen-Wafapomp, producent zaworów Wakmet, oraz oferująca m.in. wsparcie w uzyskiwaniu pozwoleń spółka ILF Consulting.

Respect Energy jest operatorem i sprzedawcą energii odnawialnej obsługującym wytwórców zielonej energii w Europie i oferującym energię elektryczną w 100 proc. ze źródeł odnawialnych: hydroenergetyki, wiatru, biogazu i fotowoltaiki. Firma skupia niezależnych producentów energii, jak również inwestorów w obszarze OZE. Działa w Polsce, a także na 23 innych europejskich rynkach energetycznych. W 2022 r. spółka osiągnęła szacowaną sprzedaż na poziomie 2,3 mld euro.

Nuward to zespół dwóch reaktorów wodnych ciśnieniowych po 170 MWe każdy. W projekt ten zaangażowany jest szereg firm i instytucji z Francji, a także z Belgii.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama