• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

Doradca prezydenta USA: ramy czasowe na umowę nuklearną z Iranem to tygodnie

Fot. sina drakhshani/Unsplash

Doradca amerykańskiego prezydenta Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan zapowiedział w środę, że USA wraz z partnerami rozmawiają o ramach czasowych rozmów nuklearnych z Iranem, a wysiłki w kwestii osiągnięcia nowego porozumienia mogą wyczerpać się w ciągu kilku tygodni.

"Nie zakreślamy publicznie daty w kalendarzu, ale mogę powiedzieć, że za zamkniętymi drzwiami rozmawiamy o ramach czasowych i nie są one długie" - powiedział Sullivan dziennikarzom podczas wizyty w Izraelu.

Pytany o wyjaśnienie ram czasowych odpowiedział: "Tygodnie".

Dzień wcześniej amerykański negocjator ds. nuklearnych Rob Malley powiedział, że na uratowanie porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku pozostało już tylko "kilka tygodni".

Kolejna, siódma runda wiedeńskich negocjacji światowych mocarstw z Iranem na temat możliwości powrotu do umowy nuklearnej z 2015 roku został przerwana na początku grudnia. Delegacje europejskich sygnatariuszy paktu miały w swoich krajach zastanowić się nad wysuniętymi przez Iran propozycjami, o których w kuluarach rozmów mówiło się, że są raczej niemożliwe do przyjęcia przez zachodnich negocjatorów.

W negocjacjach w Wiedniu uczestniczą przedstawiciele Iranu oraz delegacje Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin, Rosji i UE, a także pośrednio USA.

Umowa nuklearna zawarta w 2015 roku, znana jako JCPOA, pomiędzy Teheranem a mocarstwami światowymi zakładała, że Iran nie będzie wzbogacał uranu do poziomu wyższego niż 3,67 proc., a w zamian zniesiono międzynarodowe sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj.

Porozumienie miało ograniczyć program nuklearny Iranu i uniemożliwić Teheranowi produkcję broni jądrowej. Iran twierdzi, że jego program atomowy nie służy celom militarnym.

Źródło:
PAP
  • iran

Komentarze