Wiadomości
Czechy szukają kompromisu z USA ws. budowy nowych bloków jądrowych
Czechy prowadzą intensywne rozmowy z rządem USA w celu rozwiązania sporu dotyczącego projektu budowy nowych bloków jądrowych – podaje The Korea Times. Amerykański Westinghouse nieprzerwanie stara się zablokować KHNP możliwość eksportu swojej technologii poza granice państwa, choć zdaniem Koreańczyków, nie ma do tego podstaw.
Jak informuje The Korea Times, w minioną sobotę rzecznik biura prezydenta Czech pytany był o konflikt prawny między amerykańskim Westinghouse a koreańskim KHNP, który ma wybudować w elektrowni Dukovany dwa nowe bloki jądrowe. W rozmowie z mediami urzędnik zaznaczył, że strona czeska „podejmuje różne kroki, aby efektywnie rozwiązać ten problem” i zapowiedział ścisłą współpracę ze Stanami Zjednoczonym.
Przypomnijmy, że KHNP w ubiegłym miesiącu wygrało przetarg na rozbudowę czeskiej elektrowni Dukovany o co najmniej dwa dodatkowe reaktory. Tym samym, Koreańczycy pokonali drugiego oferenta, czyli francuski EDF, który był uważany wówczas za pewnego zwycięzcę. Szacunkowa wartość projektu wynosi ok. 400 miliardów koron, a pierwsza jednostka ma wejść do systemu w roku 2036.
Czytaj też
Realizacja umowy oznaczałaby pierwszy sukces Korei Południowej w zakresie budowy elektrowni jądrowej za granicą od 2009 roku, kiedy to zakończono budowę elektrowni Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Przyszłość inwestycji może zależeć od wyniku trwającego postępowania sądowego między Westinghouse a KHNP. W 2022 roku amerykańska firma oskarżyła KHNP o zamiar wykorzystania technologii, na której zastosowanie, według Westinghouse, powinna wyrazić zgodę strona amerykańska, i dąży do zablokowania eksportu koreańskich reaktorów na podstawie przepisów dotyczących kontroli eksportu. KHNP od początku utrzymuje, że posiada pełne prawa do swojej technologii. W ubiegłym roku amerykański sąd okręgowy oddalił pozew Westinghouse, uznając brak podstaw prawnych, jednak firma złożyła apelację.