• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

Bundestag przyjął ustawę ws. atomu

Fot. Canva

W piątek Bundestag przegłosował rządowy projekt ustawy, zakładającej odłożenie o ponad trzy miesiące planowanego wyłączenia trzech ostatnich elektrowni jądrowych.

W głosowaniu wzięło udział 661 posłów - 375 opowiedziało się za pozostawieniem atomu, 216 było przeciw, a 70 wstrzymało się od głosu.

Głosowanie poprzedziła gorąca dyskusja parlamentarna na ten temat i ponownie doprowadziła do napięć w koalicji rządzącej, w szczególności między Zielonymi a FDP. W trakcie przemówień niektórzy politycy nie ukrywali zadowolenia z decyzji o odejściu od atomu. „Tego dnia wzniosę kieliszek wina musującego" - powiedział Carsten Träger z SDP, a Nina Scheer z tej samej frakcji politycznej dodała: „energetyka odnawialna zostanie wyparta przez elektrownie jądrowe, jeżeli pozostawimy je przy działaniu na dłuższy czas".

Czytaj też

W obliczu pogłębionego kryzysu energetycznego atom ma zapewnić Niemcom energię przed nadchodzącym sezonem zimowym, jednak krótkoterminowe wydłużenie czasu pracy elektrowni nie rozwiąże problemu wysokich cen oraz bezpieczeństwa dostaw.

Posłowie CDU/CSU zaproponowali wydłużenie żywotności trzech ostatnich elektrowni jądrowych przynajmniej do końca 2024 r., a także masową rozbudowę OZE.

Przedłużenia czasu pracy oraz przywrócenia do działania wyłączonych reaktorów żądają także niemieccy uczeni, który niedawno złożyli do Bundestagu petycję w tej sprawie.

Czytaj też

Decyzją Bundestagu, trzy elektrownie - Isar 2, Neckarwestheim 2 oraz Emsland - pozostaną przy działaniu do 15 kwietnia 2023 roku.

Komentarze