Reklama

Brytyjczycy odkupią elektrownie jądrowe od Francji? Trwają rozmowy

Reaktory jądrowe na tle łąki.
Autor. @chuyu2014/Envato

Trwają rozmowy między Francją a Wielką Brytanią o odkupieniu trzech elektrowni jądrowych znajdujących się na brytyjskim terytorium od państwowego francuskiego giganta EDF – wynika z informacji portalu Politico.

Chodzi o ciepłownie Bradwell B, Heysham i Hartlepool. Wszystkie trzy zostały wykupione przez EDF zaledwie w 2023 r.

Rzecznik przedsiębiorstwa nie chciał komentować doniesień, ale przekazał, że elektrownie należące do EDF „mają mnóstwo zalet, w tym wykwalifikowany personel, sieci przesyłowe i wsparcie społeczności, które są przyzwyczajone do energii jądrowej i korzyści, jakie przynoszą istniejące elektrownie”.

YouTube cover video

Krajobraz jądrowy

Heysham i Hartlepool to obecnie działające elektrownie jądrowe, które, wedle obecnych planów, mają zostać wycofane z eksploatacji etapami odpowiednio w latach 2027 i 2030.

Z kolei Bradwell B, niegdyś przeznaczone pod nową elektrownię jądrową, jest obecnie pustą działką. Należy do EDF, ale jest dzierżawione przez China General Nuclear Power, które zaprzestało realizacji swojego planowanego projektu w 2022 r. Oznacza to, że przejęcie terenu może obejmować wypłatę dla chińskiej spółki wspieranej przez państwo.

Wielka Brytania nie wybudowała nowej elektrowni jądrowej od 1995 r., gdy otwarto Sizewell B. Trwająca budowa Hinkley Point C ma duże opóźnienie i może nie zostać ukończona, zgodnie z planem, do 2031 r. Wśród brytyjskich planów inwestycyjnych duże znaczenie ma obecnie budowa małych reaktorów modułowych SMR.

Reklama

Ożywienie atomu

Brytyjski minister bezpieczeństwa energetycznego Ed Miliband i jego francuski odpowiednik Marc Ferracci rozmawiali niedawno o wykupie elektrowni na marginesie szczytu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) w Londynie – przekazał portalowi Politico zaznajomiony z tematem przedstawiciel władz. Doniesień oficjalnie nie potwierdzono.

Władze Wielkiej Brytanii prowadzą jednak obecnie kampanię na rzecz ożywienia energetyki jądrowej w kraju.

Potrzebujemy atomu, potrzebujemy wiatru, potrzebujemy słońca, potrzebujemy baterii... Potrzebujemy wodoru, potrzebujemy wychwytywania dwutlenku węgla. A energia jądrowa ma szczególną rolę do odegrania w odnajdywaniu czystej, stabilnej i niezawodnej energii.
Ed Miliband, minister bezpieczeństwa energetycznego Wielkiej Brytanii

    Minister Miliband uważa, że energia jądrowa jest kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego jego kraju. Przekazał inwestorom, że „jego drzwi są otwarte” dla przyszłych projektów jądrowych w Wielkiej Brytanii.

    Reklama

    Komentarze

      Reklama