Branża cementowa liczy na SMR-y. „Byłyby idealne"

Branża cementowa wskazuje na technologię małych reaktorów modułowych (SMR) jako optymalne rozwiązanie swojego problemu dużego zapotrzebowania na energię elektryczną. Producenci obserwują rozwój tej technologii oraz wskazują na licznę korzyści, jakie mogłaby przynieść.
Małe elektrownie jądrowe tzw. SMR byłyby idealnym rozwiązaniem dla producentów cementu – stwierdził przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu Krzysztof Kieres. Dodał, że branża, która zużywa 2 TWh energii rocznie potrzebuje stabilnych jej dostaw w konkurencyjnych cenach.
„Cementownia, która zużywa stabilnie duże ilości energii z pocałowaniem ręki przyjęłaby taki projekt” – powiedział przewodniczący Krzysztof Kieres, pytany we wtorek podczas konferencji prasowej, czy branża byłaby zainteresowana korzystaniem z technologii produkcji energii przez małe reaktory jądrowe (SMR).
Producenci obserwują postępy
Dodał, że branża czeka na rozwój i potwierdzenie tych technologii. „Wiemy, że mają powstać pilotażowe dwa czy trzy projekty w Polsce w powiązaniu z kapitałem prywatnym i to byłoby rozwiązanie. Bylibyśmy uniezależnieni od krajowej sieci i moglibyśmy planować produkcję w oparciu o własne zasoby energetyczne” – podkreślił przewodniczący stowarzyszenia. Dodał, że branża obserwuje rozwój tych technologii.
„Uważamy, że energia atomowa po pierwsze jest czysta, po drugie biorąc pod uwagę zwielokrotnienie jej zużycia, jeśli branża cementowa zacznie wykorzystywać technologię CCS (wychwytu dwutlenku węgla – PAP), byłaby idealnym rozwiązaniem dla cementowni” – stwierdził Kieres.
Obecnie nad wdrożeniem technologii SMR w Polsce pracuje spółka Orlen Synthos Green Energy.