Reklama

Wiadomości

Belgia rozbuduje atom? Nowe propozycji koalicji rządzącej

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Belgijski Ruch Reformatorski zaproponował budowę nowych 8 GW mocy jądrowych w kraju. Jak tłumaczą przedstawiciele partii, celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej, przy jednoczesnym utrzymaniu dobrostanu państwa.

Reklama

W środę belgijscy liberałowie przedstawili propozycję budowy 8 GW mocy jądrowych w latach 2035-2040. Zgodnie z nią, powstanie nowych jednostek miałoby miejsce w momencie wygaśnięcia ostatnich działających na terenie kraju reaktorów jądrowych.

Reklama

Szef partii, Georges-Louis Bouchez, wskazał, że zgoda na budowę większej liczby elektrowni jądrowych jest kluczowym warunkiem, który musi zostać spełniony, aby wejść do rządu po przyszłych wyborach w 2024 roku. Bouchez tłumaczy, że otwarty dialog i elastyczność w podejściu do kwestii energetycznych są niezbędne, aby zwiększyć w przyszłości szanse na ewentualne porozumienie i współpracę z partiami ekologicznymi.

Czytaj też

Jak podają belgijskie media, ogłoszona propozycja jest częścią „energetycznej rewolucji" i ma na celu wesprzeć działania w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej i dekarbonizacji sektora energetycznego do 2050 roku.

Reklama

By zbliżyć się do tego celu, politycy zapowiadają również rozwój innowacji technologicznych, będących wynikiem prac prowadzonych w ramach „Forum liberalnej ekologii".

Niedawno na łamach portalu Energetka24.com opisywaliśmy ważne porozumienie belgijskiego rządu z francuskim operatorem ws. przedłużenia o 10 lat czasu eksploatacji reaktorów jądrowych Doel 4 i Tihange 3.

Reklama

Komentarze

    Reklama