Reklama

Atomowy renesans w Europie. KE analizuje potrzeby inwestycyjne sektora

ElevenLabs zostało partnerem polskiej prezydencji w Radzie UE. Czym będzie się zajmowała firma założona przez dwójkę Polaków w ramach zawiązanej współpracy?
Autor. ALEXANDRE LALLEMAND/Unsplash

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje dotyczące inwestycji w energetyce jądrowej, przygotowując nową wersję Ilustracyjnego Programu Energii Jądrowej (PINC). Dokument wskaże kierunki rozwoju sektora, podkreślając potrzebę modernizacji, innowacji i uniezależnienia od zewnętrznych dostawców.

W poniedziałek 14 kwietnia KE rozpoczęła czterotygodniowy proces konsultacji publicznych, który ma na celu ocenę obecnych i przyszłych potrzeb inwestycyjnych w sektorze energetyki jądrowej. Jest to pierwszy krok w kierunku aktualizacji Ilustracyjnego Programu Jądrowego ang. Nuclear Illustrative Programme, PINC), w którym po raz ostatni zmiany zostały wprowadzone osiem lat temu.

YouTube cover video

Komisja zapowiada, że zebrane opinie i dane zostaną wykorzystane do stworzenia kompleksowego dokumentu, który ma się ukazać do końca 2025 roku i stanowić będzie podstawę długofalowej polityki atomowej w UE.

Reklama

Atomowy renesans w Europie

Komisja Europejska podkreśla, że nowy PINC ma służyć nie tylko przeglądowi stanu sektora, ale także inspirować działania inwestycyjne, ułatwiać ich koordynację na poziomie unijnym i zachęcać do rozwoju technologii przyszłości. Aktualizacja programu obejmie pełen cykl życia instalacji jądrowych – od budowy nowych reaktorów, przez modernizację i wydłużanie życia już istniejących, po zarządzanie zużytym paliwem i odpadami radioaktywnymi. Komisja planuje również położyć duży nacisk na rozwój innowacyjnych technologii, w tym SMR-ów oraz fuzji jądrowej.

Jednocześnie dokument ma zidentyfikować największe przeszkody stojące na drodze do rozwoju energetyki jądrowej w Europie, począwszy od deficytów kadrowych i niedoborów inwestycji, po brak zaufania społecznego i ograniczony dostęp do finansowania.

    Komisja planuje również zająć się kwestią niskiego zaangażowania sektora prywatnego, który niechętnie inwestuje w długoterminowe projekty jądrowe z powodu niejasnych warunków rynkowych i braku odpowiednich mechanizmów podziału ryzyka.

    Reklama
    Reklama

    Komentarze

      Reklama