Reklama

Wiadomości

Akcja-reaktywacja. Japonia przywróci do pracy reaktor BWR wyłączony po Fukushimie

Elektrownia Jądrowa Shimane, reaktory 1 i 2
Elektrownia Jądrowa Shimane, reaktory 1 i 2
Autor. Qurren (talk) Taken with Canon IXY 10S (Digital IXUS 210), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Restart reaktora nr 2 w EJ Shimane zaplanowano na grudzień. Jednostka pozostawała wyłączona od stycznia 2012 r. Co ważne: będzie to pierwszy reaktor wodny wrzący w Japonii, który zostanie ponownie uruchomiony.

Chugoku Electric Power poinformowało w komunikacie giełdowym, że zgłosiło do Urzędu Regulacji Jądrowych (NRA) wniosek ws. zmiany terminu rozpoczęcia załadunku paliwa do Jednostki nr 2 w Elektrowni Jądrowej Shimane.

Jak czytamy, w związku z rozpoczęciem załadunku pod koniec października, reaktor zostanie uruchomiony ponownie pod koniec grudnia 2024 r. Jeśli wszystko pójdzie bez problemów, to wróci do komercyjnej pracy w styczniu 2025 r. Pod względem wieku Shimane-2 to stosunkowo „młody” reaktor, został oddany do użytku w 1989 roku, został wyłączony jak wiele innych po katastrofie w Fukushimie. Jednostka ma 820 MW mocy.

Czytaj też

Restart Shimane-2 będzie ważnym wydarzeniem. Po raz pierwszy w historii Japonii ponownie uruchomiony zostanie reaktor wodny wrzący (BWR), bo takiego typu jest ta jednostka. Reaktory wodne ciśnieniowe były już przywracane do pracy,

Reklama

Podczas niedawnego spotkania przedstawicielstw z Polski i Japonii, strona japońska przedstawiła podsumowanie - w formie mapy - jak przebiega ten proces. Tu uwaga: na mapie skupiono się na tym, jak przebiega od strony dokumentacji ponowne uruchamianie niektórych jednostek. Np. Shimane-2 ma przypisaną datę restartu już w 2021 r. Chodzi tu o to, kiedy regulator wydał zgodę na ponowne uruchomienie reaktora. Podobnie jest w przypadku innych elektrowni, daty wskazują nie na rzeczywisty powrót do wytwarzania przez nie energii elektrycznej, a ruch NRA.

Postępy ws. wydawanych decyzji o restarcie reaktorów w Japonii
Postępy ws. wydawanych decyzji o restarcie reaktorów w Japonii
Autor. Energetyka24 / japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu
Reklama

Komentarze

    Reklama