USA: Branża naftowa wezwana na dywanik. "Zarabiali biliony kosztem naszej planety"

17 września 2021, 16:12
3255328803_b41709c33d_c
Fot. Ralph Alswang / Center for American Progress Action Fund / Flickr

Demokratyczni kongresmeni wezwali na przesłuchanie szefów czterech gigantów naftowych oraz przedstawicieli grup lobbingowych - podaje Reuters. Sprawa jest związana z oskarżeniami wobec branży, dotyczącymi wprowadzania w błąd opinii publicznej i utrudniania walki ze zmianami klimatu.

List do szefów najważniejszych kompanii naftowych został wystosowany przez Carolyn Maloney (przewodnicząca Komisji Nadzoru Izby Reprezentantów) oraz Ro Khanna (przewodniczący podkomisji ds. środowiska). Domagają się oni nie tylko stawiennictwa na przesłuchaniu - jak informuje Reuters - ale także przedłożenia dokumentów. Agencja zwraca uwagę, że potwierdziły się wcześniejsze doniesienia New York Times’a, że adresatami listu są także American Petroleum Institute oraz tamtejsza Izba Handlowa.

Reklama
Reklama

„Planuję dotrzeć do tego, w jaki sposób firmy z sektora paliw kopalnych zgarnęły biliony dolarów zysku kosztem naszej planety i naszego zdrowia, jednocześnie szerząc wątpliwości oraz dezinformację na temat zagrożeń” - grzmiała Maloney.

Reuters podaje, że w liście zacytowano badanie opublikowane w czasopiśmie Climat Change. Jego autorzy twierdzą, że 91 think tanków oraz organizacji pozarządowych, które ich zdaniem bagatelizowały globalne ocieplenie, zostało sfinansowanych przez branżę naftową.

Wszystkie spółki - Shell, Exxon, BP oraz Chevron - zadeklarowały chęć współpracy z komisją.

KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Levi
poniedziałek, 20 września 2021, 11:10

Whow! Cyrk na kółkach. USA chce zrobić ekonomiczne samobójstwo... I to w jakim stylu!!!

SAS
poniedziałek, 20 września 2021, 09:00

Wina Forda. Kongresmeni natomiast od zawsze jeździli tylko konno.

Niuniu
sobota, 18 września 2021, 19:49

Mimo olbrzymiego wpływu na amerykańską politykę branży naftowo-gazowej w USA jeśli u władzy pozostaną demokraci należy spodziewać się coraz bardziej restrykcyjnej polityki wobec kontrowersyjnych metod działania tego przemysłu. Z całkowitym zakazem wydobycia metodą szczelinowania włącznie. Tak jak w Europie (UE). Szczególnie jeśli dzięki realizacji polityki zero emisyjnej zmniejszać się będzie wewnętrzny popyt na paliwa kopalne. Wtedy ameryanie prawie na pewno przestaną popować ropę i gaz bez opamiętania - bo po co? Aby karmić nią swego wroga - Chiny?

AB
sobota, 18 września 2021, 16:42

Branża naftowa powinna w odpowiedzi zakręcić kurek z ropa. Nie niezbyt długo. Powiedzmy tydzień. W celach edukacyjnych

DDR
sobota, 18 września 2021, 14:45

Kłamstwo ekologiczne będzie karane więzieniem:))

Tweets Energetyka24