Reklama

Atom

Tusk: Nie zatrzymywałbym projektu jądrowego. Polska powinna myśleć o tym

Fot. Raul Mee (EU2017EE) / EU2017EE Estonian Presidency / Flickr
Fot. Raul Mee (EU2017EE) / EU2017EE Estonian Presidency / Flickr

Nie zmieniam poglądu, że Polska powinna myśleć o tym – powiedział o energetyce jądrowej Donald Tusk. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej stwierdził, że nie zatrzymałby wdrażanego obecnie projektu jądrowego.

Podczas konferencji prasowej Donald Tusk został zapytany przed red. Marcina Fijołka o błędy swojej polityki energetycznej, m.in. o budowę elektrowni jądrowej w Polsce. „Elektrowni atomowej nie zbudowaliśmy, nie było to takie proste nie tylko ze względu na nasze możliwości - to wymaga partnerów zewnętrznych. Nie mamy technologii, które pozwalają nam pozwalały rozpocząć budowę. Rozpoczęliśmy prace przygotowawcze, ale rozmowy z potencjalnymi partnerami, którymi byli Amerykanie, Koreańczycy i Francuzi nie przyniosły spodziewanego rezultatu (…). Ale nie zmieniam poglądu, że Polska powinna myśleć o tym” – powiedział Tusk.

image

 Reklama

W późniejszej części wypowiedzi szef PO dodał, że program jądrowy powinien być kontynuowany. „Jeśli są w naszym zasięgu te najnowocześniejsze technologie, to i tak potrwa długie lata, ale ja bym tutaj nie zatrzymywał tego procesu” – zaznaczył.

Donald Tusk mówił również o bezpieczeństwie gazowym kraju. Stwierdził m.in., że zawarte przez jego rząd kontrakty z Rosjanami były „naprawianiem relacji zepsutych przez poprzedników”. „Premier Pawlak to wielokrotnie wyjaśniał i ma 100% racji” – dodał. Przewodniczący PO mówił również o inwestycji w terminal LNG. „Oni potrafili o gazoporcie opowiadać latami, a myśmy ten gazoport budowali i podpisaliśmy alternatywny dla rosyjskiego wieloletni kontrakty na dostawy ze złóż arabskich, więc jeśli chodzi o bezpieczeństwo gazowe Polski, to muszę powiedzieć, że na tle dzisiaj rządzących mam naprawdę czyste sumienie” – podkreślił.

Komentarze (6)

 1. kk

  od 30 lat nic nie zrobiono w tym temacie, czas ruszyć.

  1. Parsifal7

   Jak to nie zrobiono. Otóż zrobiono bardzo dużo, a mianowicie zniszczono Zarnowiec który był mocno zaawansowany, a reaktory poszły za cenę złomu do Finlandii i na Węgry (i pracują do dzis - tyle że nie u nas). Zatem bardzo dużo zrobiono, bo rozwalić coś takiego to faktycznie trzeba mieć talent. Ale oni w tym względzie to akurat są mocni.

  2. Pulsar

   Pamiętam tych eko-terrorystiw i te blokowanie portu w Gdyni gdy przybyły reaktory. Było hasło że mamy węgiel i jest lepszy od atomu. Słuchajcie dalej tych terrorystów społecznych

  3. DINK74

   Reaktory z Żarnowca nie pracują komercyjnie - są tylko używane do testów i szkoleń

 2. żenado-meter

  Co za bezczelny czlowiek: był premierem 8 lat. Jego słynny "likwidator stoczni" brał po 100000 zl miesięcznie kierując spółką EJ1. I co? Gdzie ta EJ?

  1. Pulsar

   Kasa przytulona w kieszeni czyli tak jakby blisko "tematu jądrowego"

 3. Wawiak

  Ta, nie ma to jak słowa (bo to nawet nie jest deklaracja) bez zobowiązań: "powinna myśleć", a "powinna budować" (o "wybudujemy" nawet nie piszę) to spora różnica. Tusk, jak zwykle, ściemnia. Plus "sukcesy" PO na polu energetyki jądrowej, polegające na utworzeniu spółki, której działalność sprowadziła się do wypłacania pensji panu Gradowi i jemu podobnym.

 4. krzys

  On się chyba już nieco gubi w tych łgarstwach :) Ile to jego obóz budował polski atom? 6-7 lat? Czym zakończył? PiS już co prawda ten wynik wyrównał, bo szybciej zaczął, ale może ... . Zresztą, czas jest chyba taki, że na decyzji o budowie (faktycznej budowie) można zyskać politycznie, a to niestety dla partii bardzo ważne.

 5. Polak

  A przez 8 lat co zrobił w tym temacie ? NIC... Oczywiście standardowo zaczynają się kłamstwa, obiecywanie itd... Rzygać się chce...

  1. Radek

   Przez 8 lat intensywnie wydawał 100mln PLN na polski atom. Znaczy się ma doświadczenie.

  2. Parsifal7

   Niech nic nie robia. Oby tylko nie popsułi jak dojdą do władzy. Bo kiedyś tam pewnie tak się stanie.

  3. Wawiak

   To nawet nie jest obietnica. "Powinna pomyśleć"... dobre sobie.

 6. Kowalskiadam154

  Wszyscy pamiętamy te dwie spółki od budowy elektrowni atomowej i sumy jakie były tam wypłacane jednemu z waszych prominentów