• Partner główny
    Logo Orlen

Atom

Tusk: Nie zatrzymywałbym projektu jądrowego. Polska powinna myśleć o tym

Fot. Raul Mee (EU2017EE) / EU2017EE Estonian Presidency / Flickr
Fot. Raul Mee (EU2017EE) / EU2017EE Estonian Presidency / Flickr

Nie zmieniam poglądu, że Polska powinna myśleć o tym – powiedział o energetyce jądrowej Donald Tusk. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej stwierdził, że nie zatrzymałby wdrażanego obecnie projektu jądrowego.

Podczas konferencji prasowej Donald Tusk został zapytany przed red. Marcina Fijołka o błędy swojej polityki energetycznej, m.in. o budowę elektrowni jądrowej w Polsce. „Elektrowni atomowej nie zbudowaliśmy, nie było to takie proste nie tylko ze względu na nasze możliwości - to wymaga partnerów zewnętrznych. Nie mamy technologii, które pozwalają nam pozwalały rozpocząć budowę. Rozpoczęliśmy prace przygotowawcze, ale rozmowy z potencjalnymi partnerami, którymi byli Amerykanie, Koreańczycy i Francuzi nie przyniosły spodziewanego rezultatu (…). Ale nie zmieniam poglądu, że Polska powinna myśleć o tym” – powiedział Tusk.

image

 Reklama

W późniejszej części wypowiedzi szef PO dodał, że program jądrowy powinien być kontynuowany. „Jeśli są w naszym zasięgu te najnowocześniejsze technologie, to i tak potrwa długie lata, ale ja bym tutaj nie zatrzymywał tego procesu” – zaznaczył.

Donald Tusk mówił również o bezpieczeństwie gazowym kraju. Stwierdził m.in., że zawarte przez jego rząd kontrakty z Rosjanami były „naprawianiem relacji zepsutych przez poprzedników”. „Premier Pawlak to wielokrotnie wyjaśniał i ma 100% racji” – dodał. Przewodniczący PO mówił również o inwestycji w terminal LNG. „Oni potrafili o gazoporcie opowiadać latami, a myśmy ten gazoport budowali i podpisaliśmy alternatywny dla rosyjskiego wieloletni kontrakty na dostawy ze złóż arabskich, więc jeśli chodzi o bezpieczeństwo gazowe Polski, to muszę powiedzieć, że na tle dzisiaj rządzących mam naprawdę czyste sumienie” – podkreślił.

Komentarze