Reklama

Atom

Szef MAEA: przybliżyliśmy się do utworzenia strefy bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Fot. Flickr/IAEA Imagebank

O „zbliżeniu się” do stworzenia strefy bezpieczeństwa wokół, okupowanej przez Rosję, Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - poinformował w piątek na Twitterze dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.

„Przybyłem do Polski nocnym pociągiem z Ukrainy po intensywnym tygodniu rozmów z Rosją i Ukrainą. Przybliżamy się do stworzenia strefy ochrony (bezpieczeństwa) wokół Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej" – napisał Grossi na Twitterze w piątek rano.

Grossi ocenił, że sytuacja wokół elektrowni jest niedopuszczalna i konieczne są niezwłoczne działania, by zapewnić bezpieczeństwo tego obiektu.

Czytaj też

W czwartek Grossi rozmawiał Kijowie z władzami Ukrainy, wcześniej w Petersburgu spotkał się z Władimirem Putinem.

„Sytuacja wymaga pilnego rozwiązania" – mówił w czwartek w Kijowie Grossi, cytowany przez agencję Reutera.

Zaporoska Elektrownia Jądrowa w Enerhodarze, na południu Ukrainy, to największa siłownia jądrowa w Europie. Na jej terenie stacjonują rosyjscy żołnierze z ciężkim sprzętem oraz pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatom. Obiekt jest okupowany przez siły rosyjskie od początku marca.

W wyniku działań zbrojnych strony rosyjskiej infrastruktura elektrowni była kilkakrotnie odłączana od sieci, a bezpieczeństwo obiektu atomowego, jak przekonuje strona ukraińska, jest poważnie zagrożone.

Źródło:PAP

Komentarze