Reklama

Atom

Szef koncernu Enerhoatom: Rosjanie porywają i torturują naszych pracowników

Autor. Pixabay

Szef ukraińskiego koncernu Enerhoatom oskarżył rosyjskie wojska, które okupują Zaporoską Elektrownię Jądrową, o porywanie i turturowanie jej pracowników. „Około 200 osób zostało aresztowanych. Nie wiemy, co się z niektórymi stało, ani gdzie są” - powiedział Petro Kotin gazetom z niemieckiej grupy medialnej Funke.

Reklama

Kotin powiedział, że ukraińscy pracownicy elektrowni byli zabijani lub torturowani.

Reklama

Czytaj też

Reklama

"To bardzo trudne dla naszego personelu, by tam teraz pracować, ale ci, którzy pozostali, doskonale wiedzą, że najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa nuklearnego i ochrona przed pożarem" - podkreślił prezes Enerhoatomu. Poinformował, że przed rosyjską agresją na Ukrainę w Zaporoskiej Elelektrowni Jądrowej pracowało 11 tysięcy osób, teraz pozostało tam około tysiąca ukraińskich pracowników. 

Zaporoska Elektrownia Jądrowa to największy tego typu obiekt w Europie. Przez Rosjan została zajęta w nocy z 3 na 4 marca. W sierpniu wojska rosyjskie kilkakrotnie ostrzelały elektrownię, stwarzając ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych. Moskwa każdorazowo oskarżała o te incydenty Kijów.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama