Spotkanie branży recyklingu z ministrem Jackiem Ozdobą

30 lipca 2020, 10:41
840_472_matched__p66uxg_31836101973d73471e60o
Fot.: Samuel Mann/Flickr
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Reprezentanci branży recyklingu spotkali się z ministrem Jackiem Ozdobą, postulując o jak najszybsze wprowadzenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów w formie realnego przeniesienia kosztów zbiórki, recyklingu i odzysku odpadów opakowaniowych na wprowadzających produkty w opakowaniach na rynek.

Wprowadzony przez Unię Europejską podatek od plastiku niepoddanego recyklingowi ma być narzędziem motywującym do wykorzystania recyklatów, ale skuteczniejszym działaniem jest wdrożenie obligatoryjnego wykorzystania surowca z recyklingu w opakowaniach i produktach. Trzeba szukać skuteczniejszego rozwiązania, w którym opodatkowane będą te opakowania i produkty, do produkcji których nie został wykorzystany recyklat na poziomie min. 30 %. W Polsce niezbędne jest inwestowanie w przygotowanie systemu zbierania, sortowania i przetwarzania odpadów LDPE, HDPE, PP i PET. Pozwoli to na zwiększenie poziomu recyklingu tworzyw sztucznych co będzie skutkowało dodatkowo niższym podatkiem, który Polska będzie musiała zapłacić do budżetu UE.

Minister Ozdoba przedstawił ostatnio plany poluzowania obostrzeń dla przedsiębiorców gospodarki odpadami, jednocześnie zapowiedział swoje wsparcie dla polskich recyklerów.

Plany Ministerstwa Klimatu odnośnie zniesienia obowiązku monitoringu magazynów mają dotyczyć jedynie odpadów niepalnych. Rzetelni przedsiębiorcy, którzy dostosowali się do przepisów w wymaganym terminie i ponieśli wysokie koszty nie będą w gorszej sytuacji niż ci, którzy zwlekali z wykonaniem obowiązku.

Recyklerzy nie poparli propozycji powrotu do możliwości magazynowania odpadów przez 3 lata zamiast roku. Z ich doświadczenia wynika, że odpady, które są magazynowane powyżej kilku miesięcy, nie nadają się już do recyklingu materiałowego. „Jak ktoś magazynuje odpad przez ponad rok, to nigdy nie miał zamiaru poddać go recyklingowi. Nawet odpady magazynowane pod dachem po kwartale tracą swoją jakość” - mówi Zbigniew Trejderowski z firmy Conkret.

Z dużym optymizmem recyklerzy odebrali natomiast informację o zniesieniu obowiązku zabezpieczenia roszczeń finansowych dla zakładów prowadzących recykling. Jest to jednym z największych obciążeń dla recyklerów z uwagi na brak odpowiednich produktów na rynku polis i ubezpieczeń. W przypadku zakładów recyklingowych w znakomitej większości odpad jest surowcem mającym wartość dodatnią i ich utrata oznaczałoby znaczące straty materialne.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
rgrgrgr
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 14:17

wszelkie opłaty dodatkowe i tak wejdą w cenę i zapłacą konsumenci. Nie lepiej od razu wprowadzać opakowanie wielorazowego użytku ? no ale przecież z każdego jednorazowego opakowania są grosiki marży a grosz do grosza i rosną miliardowe fortuny a środowisko ? greenwashnig

Tweets Energetyka24