Sonda Energetyka24: czy Polacy chcą elektrowni jądrowej?

17 maja 2018, 14:18

Serwis Energetyka24 przeprowadził sondę wśród mieszkańców Warszawy dotyczącą ich zapatrywań na kwestię budowy elektrowni jądrowej w Polsce.

Oto niektóre odpowiedzi:

"Jestem zdecydowanie przeciw budowaniu elektrowni jądrowych (...). Cała Europa już od tego odchodzi, wiąże się to ze zbyt dużym ryzykiem"

"Jestem przeciw, dlatego, że jest to technologia, którą musielibyśmy importować zza granicy i później zasilać ją również surowcem zza granicy (...). Elektrownia atomowa najpewniej powstałaby na Pomorzu, które w razie napięcia polsko-rosyjskiego stałoby po prostu na trasie przemarszu tamtejszych wojsk"

"Jestem za (...). Wiem, że elektrownie jądrowe są bardzo efektywne i byłby to duży plus dla państwa. Jeśli mówimy o dzisiejszej technologii to nie ma realnych zagrożeń, zwłaszcza w Polsce"

"Jestem za (...). Musimy iść do przodu (...), energetyka jądrowa wykorzystywana jest w Japonii czy Francji i na skalę, na jaką jest wykorzystywana, a ile wypadków z nią było, to są procenty, jeśli nie promile"

KomentarzeLiczba komentarzy: 23
Matek
piątek, 18 maja 2018, 00:05

Jestem jak najbardziej za. Koszty to nie problem. W rok na pińcet plus wydajemy tyle, że zbudowalibyśmy za to konkretną atomówkę. A reaktora demontować za 50 lat tego nie trzeba, niech stoi i nikomu szkody nie zrobi. Mimo wszystko jednak, uważam, że teraz priorytetem są bloki gazowo-parowe o dużej zdolności regulacyjnej.

Andrzej Ziarkowski
czwartek, 17 maja 2018, 19:36

O jednej sprawie zarówno przeciwnicy i zwolennicy nie myślą: jeśli ta elektrownia atomowa już by istniala, kiedyś trzeba by ją zdemontować. Na przykładzie Greifswaldu widać wyraźnie, że to jest raczej duży kłopot. Ten demontaż trwa dłużej jak sama budowa i kosztuje też o wiele więcej ... energia atomowa w ostatecznym rozrachunku nie jest tania i taka \"czysta\" jakby wielu chciałoby ja widzieć.

Mariusz
czwartek, 17 maja 2018, 17:45

A gdzie elektrownie geotermalne? podobno są u nas warunki lepsze niż na Islandii.

Boczek
sobota, 19 maja 2018, 14:44

Bzdura. Polska nie ma jakichkolwiek warunków na ekonomice korzystanie z geotermii w dużej skali.

Neptun
czwartek, 17 maja 2018, 17:37

Atomówka jest potrzebna że względów energetycznych i technologicznych a Polacy jak zawsze podzieleni :(

Wojciech
piątek, 18 maja 2018, 13:46

Potrzebna jest tym, którzy będą nam sprzedawać paliwo. A kto dzisiaj ma złoża Uranu ?

Tweets Energetyka24