Proatomowy protest polskich ekologów w Niemczech [RELACJA]

29 grudnia 2019, 21:31
80562060_448124286139669_3705208564738949120_n
Fot. Adam Błażowski/FOTA4Climate

W rozmowie z red. Jakubem Wiechem Adam Błażowski z organizacji FOTA4Climate opowiedział o niedzielnym proteście polskich ekologów pod niemiecką elektrownią jądrową w Philippsburgu. Aktywiści domagali się przedłużenia pracy tej jednostki, która ma być wyłączona wraz z końcem roku.

Jakub Wiech: Ile osób zebrało się w Philippsburgu?

Adam Błażowski, FOTA4Climate: Na naszej manifestacji było około stu osob. Z Polski - dwadzieścia. Była to głownie grupa niemieckich aktywistów z organizacji Nuklearia, przemawiał Simeon Preuß , nauczyciel fizyki, youtuber i propagator nauki.

Na miejscu byli też przeciwnicy atomu z flagami „Don’t Nuke The Climate.” Policja oddzielała obie demonstracje, nie doszło do żadnych konfrontacji. W gronie przeciwników widać było głównie przedstawicieli starszego pokolenia "boomers".

Elektrownia kończy pracę wraz z końcem roku. Ale atom to wciąż 12% niemieckiego miksu energetycznego. Co zastąpi moce w elektrowniach jądrowych, gdy te zostaną wyłączone?

Wyłączenie atomu spowoduje wydłużenie pracy elektrowni węglowych. Simeon Preuß zwrócił uwagę na fakt ze niedługo w Niemczech rusza kolejna elektrownia węglowa Datteln 4. Jednocześnie budowana jest kolejna nitka gazu Nord Stream.

Dlaczego Państwa zdaniem Berlin zdecydował się na ten krok?

Odejście od atomu jest fundamentem transformacji Energiewende. Jej korzenie sięgają lat 70-tych i nie są już dawno kompatybilne z wymogami nowoczesnej polityki proklimatycznej. Niemiecka prawica widzi ten dysonans, ale jest blokowana przez pseudonaukowe postawy na lewicy, która trzyma narracje w szachu. Większość wyborców całymi latami straszona atomem, żywi do niego strach i lęk, które wymykają się faktom i nauce. Cierpi na tym klimat.

Czy istnieje jeszcze szansa na to, by RFN odeszła od swoich antyatomowych planów?

Dopóki reaktory nie są rozebrane, zawsze jest jeszcze szansa. Wciąż działa jeszcze 6 reaktorów, produkują tyle bezemisyjnej energii ile 40% Polskiego zapotrzebowania. To ogromna ilość czystej energii o która warto zawalczyć, bo to nas cofnie w dekarbonizacji.

Jakich argumentów najczęściej używają Niemcy zwalczający atom?

Nowa Energia ma być wytwarzana w myśl licznych przymiotników. Ma być odnawialna, czysta, rozproszona, demokratyczna, obywatelska. To nie są złe cele same w sobie, ale w tej narracji brakuje często kluczowego przymiotnika: niskoemisyjna. Z mnogości celów ciężko jest skonstruować spójną politykę.

Czy FOTA4Climate będzie też protestować przed innymi zamykanymi elektrowniami jądrowymi w Niemczech?

Chcemy dalej inicjować zmianę narracji w Europie. Jako organizacja stricte ekologiczna, pronaukowa, opierająca się na faktach, niezwiązana z dowolnie rozumianym "lobby atomowym", mamy w mojej opinii szczególny mandat. Chcemy konstruowac europejską koalicję organizacji zajmujących się ekologia pragmatyczna, opartą na najlepszej dostępnej wiedzy naukowej, a nie ideologii. Mamy nadzieję, że dalsze protesty nie będą już potrzebne.

Dziękuję za rozmowę.

KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Telamon
niedziela, 12 stycznia 2020, 12:33

Lobby węglowo-gazowe wykończyło elektrownie atomowe. Świetnie - a na świecie z roku na rok cieplej.

Zyzio
czwartek, 2 stycznia 2020, 18:39

Chyba nie jest tak źle, z tym klimatem, widząc twarze tego towarzystwa. Ja widzę tam uśmiechy

Beni
poniedziałek, 30 grudnia 2019, 19:50

Rozmawiałem kiedyś z inżynierem i jego rodziną która z pokolenia na pokolenie wykształciła się w tym zawodzie w Niemczech. Pracowali w jednej elektrowni latami. Mówią że to nie takie proste i jest wiele nierozwiazanych problemów. Napromienione elementy konstrukcyjne eksploatacyjnej wycieki i pręty które stoją w basenach od dekad a elektrownia nieczynna od 2011 roku. Paliwo trzeba zabezpieczyć na setki tysięcy lat a już teraz z budżetem nie ciekawie. Kosztu zamknięcia okazują się kilka razy większe niż zakładano w optymistycznych planach. Błędy konstrukcyjnie kruchość stali wiele niepewności. Ale daje prąd to prawda...

Dumi
poniedziałek, 30 grudnia 2019, 10:50

1. Czy ktoś z forumowiczów może naświetlić jak finansowana jest organizacja FOTA4Climate, której nie neguje i niczego nie sugeruje, ale chciałbym coś się o nich więcej dowiedzieć. 2. Czy autor artykułu mógłby w końcu napisać artykuł, w którym np. wypowiadają się ludzie, którzy są przeciwni elektrowniom atomowym "z jakichś bliżej nieznanych powodów" albo napisać artykuł "za i przeciw" budowie elektrowni atomowej w Polsce?. 3. Oczywiście artykułom pana Jakuba Wiech przyglądam się i nadejdzie czas kiedy wypowiem się nt obiektywności i rzetelności autora do czego zachęcam również czytelników bo... bo nie rozmawiamy o chatce Kubusia Puchatka a rozmawiamy o gigantycznych pieniądzach... A rzetelność i obiektywność dziennikarska ma tu również znaczenie.

Szept
piątek, 3 stycznia 2020, 12:39

Przyjacielu a nie pomyslales ze autor przeanalizowal/przemyslal perspektywy naszej energetyki i wyszlo mu ze racjonalne sa tylko argumenty za? Biedny kraj jak nasz ma tylko 1 sensowny kierunek atom. Autor w to wierzy i ta wizje wspiera. Przez bibule sugerujesz ze autor ma w tym jakis interes. Tylko jaku bo atomowego lobby w Polsce nie ma, ba kto sie pozytywnie o. atomie wypowiada naraza sie na natychmiastowe ataki i hejt.

rob ercik
wtorek, 14 stycznia 2020, 15:56

szept, dlatego że jesteśmy biedni tym bardziej nie stać nas na atom ... nie mamy uranu, technologi przemysłowego wzbogacania, nie umiemy budować ani explatowac elektrowni nie mamy ani gdzie ani jak skladowac odpadów - to wszystko razem bardzo drogo kosztuje dlatego Niemcy się z tego wycofują. Amerykanie, Rosjanie, Francuzi, Chińczycy mają albo wszystkie albo cześć z tych komponentów wiec ich wizja atomu jest inna

Paweł Kisiel
czwartek, 2 stycznia 2020, 21:00

Odnośnie 1. Papiery rejestracyjne są w KRS. I mielą się i mielą w polskim sądzie, jak przystało na polskie sądownictwo.... Wijazd do Philippsburga sfinansodaliśmy ze zbiórki na zrzutka.pl. Żadnych innych finansów w tym roku nie mieliśmy. Wszystko robimy probono i po godzinach pracy.

Tweets Energetyka24