PAD: na szczęście nie udało się w Polsce zbudować elektrowni atomowej w latach 80.

19 kwietnia 2021, 17:11
duda kprp
Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


"Były w latach 80. próby zbudowania w Polsce elektrowni atomowej. Na szczęście według tamtego projektu, tamtego wzorca, według którego chciano to zrobić, to się nie udało" - powiedział prezydent Andrzej Duda.

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim prezydent spotkał się z Młodzieżową Radą Klimatyczną. W spotkaniu uczestniczył minister środowiska i klimatu Michał Kurtyka.

"Były w latach 80. próby zbudowania w Polsce elektrowni atomowej. Na szczęście według tamtego projektu, tamtego wzorca, według którego chciano to zrobić, to się nie udało. Był to rosyjski model, a ściśle mówiąc sowiecki. Byśmy dzisiaj powiedzieli, który okazał się katastrofą dla Ukrainy, bo to właśnie tego typu elektrownia eksplodowała w Czarnobylu" - stwierdził prezydent.

Prezydent zaznaczył na początku spotkania, że w czwartek i w piątek odbędzie się zwołany przez prezydenta USA Joe Bidena wirtualny szczyt klimatyczny, w którym on również będzie uczestniczył.

Dodał, że Polska została zaproszona przez prezydenta Stanów Zjednoczonych na ten szczyt jako jeden z 40 krajów. Zaznaczył, że czwartkowo-piątkowa debata liderów poprzedzi światową konferencję klimatyczną COP26, która odbędzie się w Glasgow.

Prezydent podkreślił, że "kwestia ochrony klimatu, kwestia zachowania świata w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń, a więc kwestia realizacji zrównoważonego rozwoju, która wynika z naszej konstytucji, (...), ma ogromne znaczenie".

Reklama
Reklama

"Stawiamy sobie bardzo ambitne cele, jeśli chodzi o ochronę klimatu. Chcemy, żeby nasz przemysł się przekształcał. Niestety dźwigamy na sobie bardzo poważny bagaż. Chociaż już ponad 30 lat minęło od 1989 roku, kiedy wyszliśmy zza żelaznej kurtyny, kiedy zmienił się w Polsce ustrój, to jednak trzeba pamiętać, że wcześniej przez ponad 40 lat od 1945 roku tak naprawdę nie byliśmy państwem, w którym władze czy społeczeństwo decydowało w pełnym tego słowa znaczeniu o kierunkach rozwoju" - mówił Andrzej Duda.

dcz/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
krzys
wtorek, 20 kwietnia 2021, 00:04

No właśnie nie był to ten typ reaktora. Był to zupełnie inny typ, inna zasada działania. Ten w Żarnowcu miał być zdecydowanie bardziej bezpieczny. Zresztą jeden z Żarnowca (resztę zezłomowano) chodzi u Finów jako doświadczalno-eksperymentalny. Nieco wstyd głowie państwa takie babole sadzić, jeśli zabiera głos w temacie. W Żarnowcu byłyby reaktory podobne do tych na Czechach, czy Słowacji. Gdyby nie uwalono tamtego projektu, to dzisiaj mielibyśmy kilka węglowych mniej.

hoe biden
wtorek, 20 kwietnia 2021, 15:46

no i widzisz, mniej pracy dla niepłacalnych górników. tańszy prąd. komu to potrzebne? a tak Polaków dalej nie stać na pompy ciepła i zakładają piece na ekogroszek w 2021

Patry
środa, 21 kwietnia 2021, 15:58

nowe elektrownie "węglowe" są o 50% sprawniejsze od tych "gierkowskich" i są budowane i projektowane przez polskich inżynierów ... mogą pracować tak samo długo jak atomówki, a koszt surowca podobny ... tylko że surowiec możemy mieć w 100% własny ... i to jest zapewnienie społeczeństwu dostępu do taniej energii ... tylko warunek jest jeden UCZCIWA DEBATA I DOINFORMOWANIE POLAKÓW JAKIE SĄ KOSZTY RZEKOMEJ ENERGII OZE I KOSZT TEJ RYZYKOWNEJ ZABAWY ... A UZUPEŁNIENIEM TEGO MIKSTU POWINIEN BYĆ ATOM ...

rob ercik
sobota, 24 kwietnia 2021, 16:30

Patry, mamy w Polsce wystarczają własnych źródeł energii. Jednak jako neokolonja kupimy EA z USA. Logiki się nie doszukuj bo jej nie ma

Tweets Energetyka24