Reklama

Atom

Kenia rusza z atomem. Pierwsza elektrownia ma być gotowa w 2036 roku

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Kenijska Agencja Energi Jądrowej ogłosiła przyjęcie planu w zakresie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w tym kraju do 2036 roku. Jednostka ma być ulokowana na wybrzeżu.

Jak poinformował portal KBC, Agencja Energi Jądrowej przyjęła program energetyki jądrowej zakładający wpięcie pierwszej jednostki do sieci w roku 2036. Przedstawiciel Agencji zaznaczył, że będzie to tzw. SMR (Small Modular Reactor), czyli mały modułowy reaktor jądrowy o mocy od 50 do 270 MW.

Według doniesień, Kenia już teraz podjęła działania przygotowawcze polegające m. in. na dostosowaniu swoich ram prawnych oraz powołaniu regulatora, który będzie nadzorował sektor jądrowy oraz zagospodarowanie zużytego paliwa z elektrowni.

Kenijski program jądrowy wspierany jest przez Międzynarodową Agencję Energii (IEA).

image

 Reklama

Reklama

Komentarze (5)

 1. Marek1

  Tak dla przypomnienia - Kenia PKB - 98 mld USD(2020), Polska PKB-596 mld. USD(2020). Od 30 lat obca agentura umiejscowiona w najwyższych gremiach politycznych RP skutecznie torpeduje wszelkie plany powstania EA w naszym Kraju.

 2. Przemysław Stępień

  Jasne, tylko że w niepolskich mediach mówi się o opóźnieniu budowy o min. 10 lat i o zmniejszeniu ambicji nuklearnyh.

 3. Felek

  Czyli jak to brzmiało pewne swojskie powiedzonko "Jesteśmy sto lat za murzynami" a podejrzewam, że będziemy przynajmniej kilka lat za nimi. Nasze plany również mówią o budowie reaktorów w podobnym okresie ale sądzę, że nie dotrzymamy terminu, w odróżnieniu od kolegów z Kenii, która też przy okazji zapłaci za swoje znacznie mniej niż Polska.

 4. kk

  Zaraz nas wyprzedzą.

  1. Pentody

   Wyprzedzą nas na pewno.

 5. DDR

  Bruksela naciskała na rozwój w Afryce tylko paneli słonecznych i wiatraków :))

Reklama