• Partner główny
    Logo Orlen

Atom

Iran wznowi rozmowy ws. porozumienia nuklearnego w ciągu kilu tygodni

Fot. Ali Mohammadi/Bloomberg
Fot. Ali Mohammadi/Bloomberg

Władze Iranu oświadczyły we wtorek, że rozmowy w Wiedniu ze światowymi mocarstwami w sprawie ożywienia umowy nuklearnej z 2015 roku zostaną wznowione w ciągu kilku tygodni - podała oficjalna irańska agencja informacyjna Irna.

"Każde spotkanie wymaga wcześniejszej koordynacji i przygotowania agendy. Jak już wcześniej podkreślano, rozmowy wiedeńskie zostaną wznowione w ciągu najbliższych kilku tygodni" – powiedział rzecznik irańskiego MSZ Said Chatibzadeh.

Do tej pory w Wiedniu odbyło się sześć rund rozmów na temat ożywienia paktu nuklearnego, w których ze strony światowych mocarstw udział brały delegacje Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin, Rosji oraz UE. USA uczestniczyły w nich pośrednio, bowiem Teheran nie zgodził się na obecność Amerykanów przy negocjacyjnym stole.

reklama
reklama

Rozmowy zostały jednak przerwane, gdy na początku sierpnia władzę objął nowy irański prezydent Ebrahim Raisi, który wprawdzie popiera kontynuowanie negocjacji, jednak w irańskich kręgach politycznych powszechnie oczekuje się, że przyjmie twardszą linię w tej kwestii niż jego poprzednik Hasan Rowhani.

Umowa nuklearna z Iranem z 2015 r. przewidywała, że Teheran znacząco zmniejszy produkcję uranu, a społeczność międzynarodowa zdejmie sankcje gospodarcze, nałożone na ten kraj. W 2018 r. ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał Waszyngton z porozumienia i nałożył na Iran nowe sankcje gospodarcze.

Źródło:
PAP

Komentarze