Reklama

Atom

Gubernator Nowego Jorku zamknął elektrownię atomową. Aktywiści klimatyczni protestują

Indian Point. Fot. Wikipedia
Indian Point. Fot. Wikipedia

Amerykańska fundacja Climate Coalition apeluje do gubernatora stanu Nowy Jork, Andrew Cuomo, o ponowne otwarcie elektrowni atomowej Indian Point, którą polityk nakazał zamknąć w związku z epidemią koronawirusa.

"Wyłączenie elektrowni sprawi jedynie, że Nowy Jork będzie jeszcze bardziej narażony na niestabilność, którą wywołał koronawirus" – przekonuje grupa. Climate Coalition zrzesza stowarzyszenia na rzecz ochrony środowiska oraz aktywistów na rzecz czystej energii.

Amerykańska fundacja Climate Coalition apeluje do guberantora stanu Nowy Jork, Andrew Cuomo, o ponowne otwarcie elektrowni atomowej Indian Point, którą polityk nakazał zamknąć w związku z epidemią koronawirusa.

W liście koalicja dziękuje Cuomo za jego przywództwo w nadzwyczajnej sytuacji. "Pańska bitwa, aby zapewnić naszym szpitalom respiratory pomoże uratować wiele istnień. Jest też coś, co może pan zrobić, aby nie pogłębiać już i tak katastrofalnego wpływu pandemii. Może pan użyć swojej władzy wykonawczej do ponownego otwarcia elektrowni atomowej Indian Point" – czytamy.   

Climate Coalition przekonuje, że zamknięcie Indian Point spowoduje wzrost zanieczyszczeń, bo zamiast produkcji czystej energii z atomu, wykorzystywana będzie energia pochodząca z paliw kopalnych. 

Elektrownia Indian Point położona jest prawie 60 km na północ od miasta Nowy Jork w miejscowości Buchanan. Posiada trzy reaktory generujące ok. 2000 MW energii. Operuje od 1962 roku, budowa zaczęła się 6 lat wcześniej. Jeszcze przed wybuchem epidemii koronawirusa, Andrew Cuomo zdecydował o jej zamknięciu w 2021 z powodu nacisków grup mieszkańców, którzy wskazują na problem starej infrastruktury oraz bliskość elektrowni do miasta Nowy Jork.    

Reklama

Komentarze

    Reklama