• Partner główny
    Logo Orlen

Atom

Białoruś przestanie dostarczać prąd na Ukrainę. Awaria w elektrowni jądrowej

Fot. Wikimedia
Fot. Wikimedia

Białoruś przestanie dostarczać energię elektryczną na Ukrainę - poinformowała Ria Novosti powołując się na Ministerstwo Energii Białorusi.

„Dostawy energii elektrycznej na Ukrainę zostaną zakończone od 18 listopada zgodnie z ustaloną procedurą interakcji w ramach stosunków umownych” – poinformowała służba prasowa w oświadczeniu.

Departament wyjaśnił, że kraj rozważy możliwość nowej sprzedaży „biorąc pod uwagę możliwości techniczne”. Pozostałe szczegóły decyzji nie zostały tam ujawnione. Niezależny białoruski portal NEXTA podaje, że przerwa w dostawach energii związana jest z awarią w białoruskiej elektrowni jądrowej w Ostrowcu.

Wcześniej Ministerstwo Energii informowało, że 6 listopada białoruski prąd zaczął płynąć na Ukrainę zgodnie z podpisaną umową. Harmonogram dostaw został opracowany z uwzględnieniem trybów pracy systemu elektroenergetycznego oraz mocy urządzeń wytwórczych.

Kijów ogłosił aukcje na import energii elektrycznej po wygaśnięciu zakazu. Kraj zwrócił się również wcześniej o pomoc w nagłych wypadkach do Słowacji.

Komentarze