Reklama

Atom

Białoruś: 18 przypadków koronawirusa na budowie elektrowni jądrowej

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

18 pracowników na budowie elektrowni atomowej jest zainfekowanych koronawirusem – poinformowało przedsiębiorstwo Białoruska Elektrownia Jądrowa. Wcześniej rosyjski wykonawca projektu, Rosatom, podał, że zakażonych jest 100 osób.

„Według stanu na 26 maja 18 pracowników miało pozytywne testy na koronawirusa” – podała elektrownia w oświadczeniu we wtorek. 

Pracownicy, jak dodano, są pod opieką lekarzy i przebywają w miejscach zamieszkania, ponieważ zakażenie przechodzą bezobjawowo. 81 osób jest na samoizolacji, ponieważ miały kontakt z zakażonymi. 

Prace na budowie elektrowni odbywają się zgodnie z planem – wskazano.

„Około stu osób zatrudnionych na budowie elektrowni jądrowej na Białorusi zakaziło się koronawirusem” – poinformował wcześniej we wtorek wykonawca elektrowni, rosyjski koncern Rosatom. Wśród zakażonych są pracownicy Rosatomu i przedstawiciele białoruskiego podwykonawcy, podano.

Białoruska elektrownia jądrowa powstaje w obwodzie grodzieńskim, ok. 20 km od miejscowości Ostrowiec, według rosyjskiego projektu AES-2006. Elektrownia będzie się składać z dwóch bloków energetycznych, z których każdy ma reaktor o mocy do 1200 megawatów. Buduje ją Rosatom i jest ona finansowana w większości z kredytu udzielonego Mińskowi przez Moskwę. 

Do elektrowni dostarczono już z Rosji paliwo jądrowe. Uruchomienie pierwszego reaktora planowane jest na lipiec.Według planów elektrownia ma produkować 18 mld kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie.

Źródło:PAP

Komentarze