Reklama

Analizy i komentarze

SMR-y w Polsce coraz bliżej? KGHM wkrótce zaczyna kluczowy proces [RELACJA]

Autor. Canva

W lipcu złożyliśmy dokumentację dotyczącą wydania opinii ogólnej do Państwowej Agencji Atomistyki w sprawie SMR. Do końca roku zamierzamy rozpocząć prace nad studium lokalizacyjnym – powiedział Kamil Orzeł, dyrektor departamentu regulacyjnego KGHM na konferencji Enery for Europe.

Reklama

W czwartek 27 października w Brukseli odbyła się konferencja Energy for Europe, organizowana przez portal Energetyka24 oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Pierwszy panel wydarzenia dotyczył rozwoju małych modułowych reaktorów jądrowych, czyli SMR.

Reklama

O zmianie podejścia Unii Europejskiej do energetyki jądrowej mówiła minister Anna Zalewska „Wszystko zaczęło się wiosną 2022 roku. Po przedstawieniu aktu delegowanego dotyczącego pozytywnej roli energetyki jądrowej w taksonomii, Zieloni i socjaliści przeprowadzili atak na ten dokument. Na połączonych komisjach udało im się nawet przegłosować sprzeciw, którego – na szczęście – nie udało się im utrzymać na forum Parlamentu Europejskiego (...). Z kolei w rezolucji PE dotyczącej obniżenia cen energii pojawiły się zapisy w pozytywny sposób wypowiadały się o roli energetyki jądrowej" – wskazała.

‪Z kolei o szansach i wyzwaniach stojących przed technologią małych modułowych reaktorów jądrowych mówił Gianfranco Brunetti, zastępca dyrektora departamentu jądrowego w DG ENER. „Małe reaktory jądrowe mają potencjalną przewagę nie dlatego, że są małe, ale dlatego, że są modułowe – to znaczy, że mogą być wykonywane w jednym miejscu i po prostu instalowane w lokalizacji docelowej (...) Aby sprawić, żeby modułowość była realną przewagą, musimy usprawnić proces licencjonowania na poziomie unijnym" – powiedział.

Reklama

Czytaj też

„Mamy na rynku kilku sprzedawców. Celem jest, żeby SMR-y weszły do sieci na początku lat 30. W innym razie nie będą mogły one spełnić pokładanych w nich nadziei dotyczących transformacji ku neutralności klimatycznej" – dodał Brunetti.

O przyszłości małych reaktorów jądrowych w Polsce mówił minister Piotr Dziadzio. „Jeśli chodzi o efektywność i wsparcie dla rozwoju tego typu jednostek, to oczywiście technologia jest znana, ale wymaga adaptacji do warunków oraz odbiorców, czyli przedsiębiorstw, które chcą tworzyć swoją własną biznesową niezależność energetyczną" – zaznaczył.

„Energetyka jądrowa to nie tylko bezpieczeństwo. Nadwyżki mocy możemy – poprzez pewną filozofię, do której zmierzamy – magazynować i przekształcać np. w wodór, który będzie nam docelowo służył w procesie dekarbonizacji, jako takie ostateczne paliwo (...). Najważniejszym elementem jest jednak stabilność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne oraz ciągłość procesów przemysłowych" – powiedział minister.

Czytaj też

Znaczenie technologii SMR dla przemysłu omówił Kamil Orzeł, dyrektor departamentu regulacyjnego KGHM. „SMR umożliwia dekarbonizację i odejście od paliw kopalnianych. Dla przemysłu jest to kluczowy czynnik, tak jak stabilność dostaw. Co więcej, małe reaktory wydają się być w zasięgu biznesowym dużego przemysłu. Mamy świadomość, że to nie są jeszcze rozwiązania skomercjalizowane, ale nie tak dawno to samo mówiło się np. o dużych farmach wiatrowych na morzu. Widzimy możliwość osiągnięcia istotnych przewag konkurencyjnych za pośrednictwem małych modułowych reaktorów jądrowych. Ostatnie decyzje rządów w Niemczech czy w Szwecji potwierdzają, że ten jądrowy kierunek, który wybraliśmy, był słuszny.

Orzeł wskazał też, że prace KGHM nad małymi reaktorami są już zaawansowane. „Jako jedni z pierwszych w Polsce zainicjowaliśmy prace w zakresie tej technologii. Rok temu podpisaliśmy umowę z amerykańską firmą NuScale, która dotyczyła implementacji takich rozwiązań nad Wisłą. Spółka ta jest jedynym podmiotem posiadającym licencjonowaną technologią SMR. W lipcu złożyliśmy dokumentację dotyczącą wydania opinii ogólnej do Państwowej Agencji Atomistyki. Opinia ta to przedlicencyjny dokument mający określić, czy dana technologia jest zgodna z wymogami polskiego prawa atomowego. Do końca roku zamierzamy rozpocząć studium lokalizacyjne dla SMR" – oznajmił.

Panel podsumował Andrei Goicea, dyrektora NuclearEurope. „Rozwój SMR-ów następuje akurat teraz, gdyż rynek zaczyna bardzo potrzebować tego typu infrastruktury. Zapotrzebowanie jest bardzo widoczne" – stwierdził.

Reklama

Komentarze

    Reklama