Reklama

Analizy i komentarze

Polacy zdecydowanie za SMR-ami. Nie boimy się małego atomu [KOMENTARZ]

Autor. Energetyka24

Polacy nie boją się małych modułowych reaktorów jądrowych i nie mają nic przeciwko instalacji tych urządzeń w pobliżu swoich domów – to wnioski wynikające z najnowszych badań opinii publicznej.

Reklama

W maju 2023 sondażownia IBRiS opublikowała wyniki badań opinii publicznej dotyczących małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR), przeprowadzonych na zlecenie Orlenu. Ankieterzy pytali Polki i Polaków o ich obawy związane z tą technologią oraz gotowość do życia w pobliżu działającego małego reaktora. Wyniki tych badań są dość jasne: polskie społeczeństwo nie tylko nie boi się SMR-ów, ale także nie ma nic przeciwko instalacji tych jednostek w pobliżu swoich domów – ale pod warunkiem, że przyniosą one pewne korzyści.

Reklama

Jak wskazuje IBRiS, 57% Polaków jest zdania, że nowoczesne technologie jądrowe, takie jak SMR-y, są bezpieczne. Ok. 50% ankietowanych podtrzymuje swoją ocenę w sytuacji, w której mały reaktor miałby zostać zbudowany w pobliżu ich miejsca zamieszkania.

Czytaj też

W kwietniu 2023 roku Orlen wraz z Synthosem zaprezentowali potencjalne lokalizacje dla swojej floty SMR-ów, które mają powstać w oparciu o technologię BWRX-300 oferowaną przez koncern GE-Hitachi. Jednostki takie mają powstać w następujących miejscach: Włocławek, Ostrołęka, Warszawa, Tarnobrzeg-Stalowa Wola, Stawy Monowskie, Dąbrowa Górnicza i Kraków. Konferencję w sprawie lokalizacji poprzedziło podpisanie listu intencyjnego otwierającego drogę do wsparcia rozwoju polskich małych modułowych reaktorów jądrowych kwotą nawet 4 mld dolarów. Dokument podpisali przedstawiciele amerykańskiego EXIM Bank, Development Financial Corporation oraz Orlen Synthos Green Energy. List potwierdza, że agendy kredytowe rządu federalnego USA są zainteresowane wsparciem rozwoju technologii BWRX-300 w Polsce.

Reklama

Po ogłoszeniu listy lokalizacji Orlen wystartował z kampanią informacyjną „Mały atom – wielka sprawa". Polega ona m. in. na rozstawieniu bilbordów oraz na emisji spotów podkreślających korzyści płynące z SMR-ów.

Czytaj też

To właśnie pewne benefity wynikające z powstania małych modułowych reaktorów jądrowych okazały się bardzo istotnym bodźcem wpływającym na podejście Polaków do tych technologii. Jak pokazują badania IBRiS, pozytywny wpływ rozwiązań jądrowych np. na ceny energii potrafi im zjednać dodatkowych zwolenników: aż 56% Polaków zgodziłoby się na budowę SMR-a w swojej najbliższej okolicy, jeżeli obniżyłoby to ich rachunki za energię. Sondażownia postanowiła zadać to pytanie precyzyjnie w lokalizacjach wskazanych przez Orlen i Synthos. Jak się okazało, najbardziej przychylni SMR-om byliby w takiej sytuacji mieszkańcy Stalowej Woli i Tarnobrzegu, z których aż 65% zgodziłoby się na budowę SMR-a w swoim najbliższym sąsiedztwie. Dalej na liście uplasowali się mieszkańcy Włocławka (62%), Krakowa (60%), Oświęcimia (59%), Warszawy oraz Dąbrowy Górniczej (po 58%) i wreszcie Ostrołęki (52%).

Wyniki te korespondują z ustalonymi w badaniu wskazaniami Polaków co do możliwych korzyści płynących z SMR-ów. Najwięcej ankietowanych (58%) uznało, że instalacje te mogą zapewnić stabilność dostaw energii. Niewiele mniej osób (55%) stwierdziło, że małe modułowe reaktory jądrowe mogą obniżyć ceny energii.

Czytaj też

Orlen i Synthos zamierzają zbudować pierwszy mały modułowy reaktor jądrowy jeszcze przed 2030 rokiem. Do końca bieżącego roku zamierzają też poinformować o kolejnych 20 lokalizacjach dla SMR-ów.

Materiał sponsorowany

Reklama
Reklama

Komentarze