Reklama

Wiadomości

SMR-y będą produkować nawozy? Pierwsze takie porozumienie podpisane

Autor. Pixabay

W Kopenhadze podpisano przełomowe porozumienie, które może pomóc w dekarbonizacji rolnictwa. Chodzi o dokument dający podstawę pod produkcję nawozów przy wykorzystaniu małych modułowych reaktorów jądrowych.

Reklama

Jak podaje serwis World Nuclear News, cztery duńskie firmy (Copenhagen Atomics, Aalborg CSP, Alfa Laval i Topsoe) podpisały porozumienie z indonezyjskimi producentami amoniaku, które ma na celu zbadanie możliwości budowy zakładu produkcji amoniaku zasilanego energią jądrową.

Reklama

Planowana w ramach porozumienia fabryka ma składać się z 25 modułów małych reaktorów jądrowych (SMR) o łącznej mocy 1 GW. Będą to jednostki torowe chłodzone stopioną solą. Zakład ma powstać w roku 2028. Jego roczna produkcja sięgnąć ma miliona ton amoniaku, co wystarczy, by przygotować nawozy pomagające w produkcji żywności dla 45 milionów osób.

Udział SMR-ów w procesie produkcyjnym będzie opierał się na nowej technologii elektroliz, która ma być znacznie wydajniejsza od innych rozwiązań. Produkowany w jej ramach wodór jest potrzebny do wytwarzania amoniaku.

Reklama

Prowadzona w ten sposób produkcja daje szanse na znaczące obniżenie śladu węglowego nawozów, co z kolei znacząco usprawni dekarbonizację rolnictwa. „Jeśli [projekt] wypali, otworzy zupełnie nowe horyzonty przed transformacją w obszarze rolnictwa i przemysłu” - skomentował na Twitterze doniesienia na temat podpisania porozumienia Grzegorz Onichimowski, ekspert energetyczny Instytutu Obywatelskiego i były szef Towarowej Giełdy Energii.

Reklama

Komentarze

    Reklama