Atom
Amerykanie przedstawili ofertę ws. atomu. Bloomberg: Polska może mieć więcej niż jednego partnera
Amerykanie przesłali Polsce całość oferty ws. budowy elektrowni jądrowej - poinformował Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse Polska.
"Na przełomie czerwca i lipca 2022 r. Westinghouse i Bechtel przekazał stronie polskiej techniczne studium wykonalności budowy elektrowni jądrowych w Polsce, tzw. raport Front-End Engineering and Design. Ten raport to techniczna część amerykańskiej oferty dla polskiego rządu i jeden z elementów realizacji umowy międzyrządowej pomiędzy Polską a USA w zakresie współpracy na rzecz rozwoju programu energetyki jądrowej, która weszła w życie w lutym 2021 r. Na początku września br., polskiemu rządowi została przedstawiona całościowa propozycja, tzw. CER (Concept Execution Report), zawierająca oprócz części technicznej również komponent finansowania polskiego projektu jądrowego ze strony instytucji amerykańskich" - mówi wnp.pl Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse Polska.
Polska może współpracować z więcej niż jednym partnerem przy budowie swojej pierwszej elektrowni jądrowej. Rozważa technologie dostarczone przez firmy z Francji, Korei Południowej i USA – podała w poniedziałek agencja Bloomberg
Jak wyjaśniła, największa wschodnia gospodarka Unii Europejskiej jest jedynym krajem w regionie, który nie ma elektrowni jądrowej. W ramach planu pozbycia się „brudnego paliwa", Polska planuje osiągnąć 6 do 9 gigawatów mocy jądrowej na początku lat 2040.
Czytaj też
Jak twierdzi, szanse na przyłączenie innych partnerów do wartego 30 mld dolarów programu wzrosły po tym, jak premier Mateusz Morawiecki odwołał w lipcu Piotra Naimskiego odpowiedzialnego za bezpieczeństwo energetyczne i zagorzałego zwolennika współpracy z USA.
Bloomberg zwraca uwagę, że Morawiecki w rozmawiał Paryżu o energii jądrowej z prezydentem Emmanuelem Macronem, a telefonicznie z prezydentem Korei Południowej Yoon Suk Yeol. W niedzielę natomiast rozmawiał z wiceprezydent Kamalą Harris i podkreślił później, że współpraca z USA była najbardziej zaawansowana wyrażając przy tym nadzieję, że różne negocjacje sobie nie zaprzeczają.
„Polska stawia na energię jądrową i morskie wiatraki, które pomogą zmniejszyć zależność od węgla obecnie wykorzystywanego do 70 proc. produkcji energii. Plan zakłada niemal całkowite zaprzestanie korzystania z węgla do 2050 roku" – pisze Reuters i dodaje, że do tego czasu zastąpi to m.in. energia jądrowa.
Przytacza też słowa wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego, że Polska jako duży kraj nie musi wybierać jednej, stosowanej powszechnie technologii.
"Nie możemy wykluczyć współpracy z więcej niż jednym partnerem lub wszystkimi trzema jednocześnie" – odwołuje się Bloomberg do fragmentu wywiadu Jabłońskiego dla „Radia Zet".