Atak drona spowodował wzrost cen ropy

19 sierpnia 2019, 09:34
dron
Fot.: Pixnio
Energetyka24
Energetyka24

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku drożeje o 1 proc. w reakcji na atak drona na instalacje naftowe i gazowe w A.Saudyjskiej, co zakłóciło względnie spokojną sytuację w regionie - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 55,42 USD, po zwyżce ceny o 1,00 proc.

Ropa Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 59,30 USD za baryłkę, po wzroście notowań o 1,13 proc.

Przeprowadzony w sobotę przy użyciu drona atak jemeńskiego ruchu Huti na pole naftowe Shaybah na wschodzie Arabii Saudyjskiej miał na celu zakłócenie globalnego eksportu ropy - oświadczyło saudyjskie Ministerstwo ds. Energii.

W komunikacie saudyjska państwowa spółka naftowa Saudi Aramco poinformowała, że atak spowodował "ograniczony" pożar instalacji gazowej, ale nie miał żadnego wpływu na wydobycie ropy.

Wspierana przez Zachód sunnicka koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich podjęła w 2015 roku w Jemenie interwencję na rzecz odzyskania stolicy kraju Sany przez rząd, który musiał się stamtąd wycofać pod naciskiem sprzymierzonego z Iranem szyickiego ruchu Huti.

Koalicja ta walczy także z innymi działającymi w Jemenie formacjami rebelianckimi, jak Al-Kaida Półwyspu Arabskiego (AQAP).

"Atak drona w Arabii Saudyjskiej utrzymuje podwyższone ryzyko na rynkach" - mówi Michael McCarthy, główny strateg ds. rynków w CMC Markets Asia pacific Pty.

"Pozorne złagodzenie napięć w handlu pomiędzy USA a Chinami też pomaga we wzrostach cen ropy" - dodaje.

Prezydent USA Donald Trump powiedział, że USA-Chiny "radzą sobie dobrze" w rozmowach handlowych. Zasugerował jednak, że nie jest jeszcze gotowy do podpisania umowy z Chinami.

"Ostatnie rozmowy telefoniczne pomiędzy chińskimi i amerykańskimi negocjatorami były pozytywne, a kolejne sa planowane w ciągu najbliższego tygodnia do 10 dni" - poinformował Larry Kudlow, przedstawiciel Białego Domu.

W ub. tygodniu surowiec zyskał w USA 0,7 proc. To pierwszy tydzień w tym miesiącu zakończony wzrostem notowań WTI.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24