Reklama

Portal o energetyce

Astronomiczny wzrost OZE w 2020 roku

Fot. Michael Mees / Flickr
Fot. Michael Mees / Flickr

W 2020 roku oddano do użytku około 260 GW mocy w energetyce odnawialnej - to aż 50% więcej niż w 2019 - informuje agencja Reutera, powołując się na dane Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (IRENA).

W opracowaniu „Renewable Capacity Statistics 2021” eksperci zauważają, że aż 80% mocy „wybudowanych” w ubiegłym roku stanowiły OZE. Spośród nich na czoło wysuwają się zdecydowanie słońce i wiatr - odpowiadające aż za 91% ogółu.

Z wykorzystywania paliw kopalnych wycofują się kolejne regiony i kraje. Wiele napisano już o aspiracjach Europy czy Ameryki Północnej, ale warto mieć na uwadze również takie kraje jak Armenia, Azerbejdżan, Gruzja czy Turcja.

„Koszty spadają, rynki czystych technologii rosną, nigdy wcześniej korzyści płynące z transformacji nie były tak wyraźne” - uważa Francesco La Camera, prezes IRENA. „Tendencji nie da się powstrzymać, ale (…) jest jeszcze dużo do zrobienia” - dodał.

Z wyliczeń agencji wynika, że uniknięcie katastrofy klimatycznej będzie wymagać w perspektywie roku 2050 dziesięciokrotnego wzrostu mocy zainstalowanej w OZE.

Co ciekawe, w korespondencyjnej rywalizacji mocarstw w ubiegłym roku zdecydowanie zwyciężyły Chiny. Państwo Środka „dodało” do swojego systemu aż 136 GW OZE, zaś Stany Zjednoczone „zaledwie” 29 GW. 

Reklama
Reklama

Komentarze