Reklama

Ropa

Arabia Saudyjska szuka pieniędzy na pokrycie deficytu

W obliczu spadków cen ropy naftowej i wysokich kosztów operacji wojskowych w Syrii i Jemenie Arabia Saudyjska przygotowuje się do emisji obligacji na rynku międzynarodowym – poinformował „Financial Times”.

Zdaniem ekspertów skala emisji będzie uzależniona od trzech czynników: ceny ropy, wielkości rezerw finansowych oraz stopni zmienności rynku. Przy odrobinie szczęścia saudyjskie obligacje mogą okazać się jednym z bardziej udanych debiutów na rynku wierzytelności.

W 2015 roku rezerwy walutowe Arabii Saudyjskiej stopniały z 737 mld do 640 mld dol. Cena ropy spadła zaś z poziomu 100 dol. za baryłkę w 2014 do 30 dol. rok później. Na ten rok rząd przewidział deficyt budżetowy w wysokości 87 mld dolarów, a pokrycie go bez sięgania po rezerwy będzie wymagało znalezienia innych źródeł dochodów. 

W ubiegłym roku Arabia Saudyjska zmniejszyła dotacje dla sektora paliwowego, które doprowadziły do gwałtownego wzrostu cen benzyny w kraju. Władze ograniczyły też finansowanie dla wodociągów oraz elektroenergetyki.  Ogłoszono też plan sprzedaży akcji w państwowym koncernie naftowym Saudi Aramco.

Andrew McFerleya, analityk BNP Paribas, szacuje wartość saudyjskiego giganta na ok. 2-3 biliony dolarów. Sprzedaż małego 5-procentowego pakietu pozwoliłoby rządowi na pokrycie tegorocznego deficytu.

Zobacz także: Rating Shella najniższy w historii

Zobacz także: KE daje zgodę na przejęcie rafinerii Schwedt przez Rosjan

Reklama

Komentarze

    Reklama